Tad Kaczynski nie żyje. Fot. PAP/EPA/AFP-FILES/LEWIS AND CLARK JAIL
Tad Kaczynski nie żyje. Fot. PAP/EPA/AFP-FILES/LEWIS AND CLARK JAIL

Nie żyje Ted Kaczynski. Słynny Unabomber znaleziony martwy w celi

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Ted Kaczynski, znany jako Unabomber, został znaleziony martwy w swojej celi więziennej w sobotę rano — podał rzecznik Federalnego Biura Więziennictwa USA. Słynny terrorysta, autor "Społeczeństwa przemysłowego i jego przyszłości. Manifest wojownika" miał 81 lat.

Ted Kaczynski - matematyk z Harvardu i zbrodniarz

81-letni Kaczynski zabił trzy osoby i zranił 23 kolejne podczas masowych zamachów bombowych w latach 1978-1995. Przesyłki z morderczym ładunkiem Unabomber wysyłał pocztą. Później przyznał się do swoich zbrodni - podaje BBC. Celem zamachów byli naukowcy z uniwersytetów, a także przedstawiciele przemysłu "high-tech". 

Kaczynski został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia w 1996 roku, po prawie 20 latach skutecznego ukrywania się przed amerykańskimi służbami.

Amerykański matematyk polskiego pochodzenia z Harvardu został ostatecznie złapany w domku w Montanie.

Kaczynski spędził ostatnie trzy dekady w więzieniach w całych Stanach Zjednoczonych. Został przeniesiony do federalnej więziennej placówki medycznej w Karolinie Północnej po spędzeniu dwóch dekad w federalnym więzieniu Supermax w Kolorado, o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa.

Strażnicy więzienni w placówce odkryli ciało Kaczynskiego dziś rano około godziny 08:00 czasu lokalnego - podaje BBC.


„Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość”

Kaczynski był człowiekiem, który przez dziesięciolecia fascynował Amerykę i stał się bohaterem wielu telewizyjnych filmów dokumentalnych. Doczekał także serialu fabularnego: "Manhunt: Śmiertelna rozgrywka". Jego brutalna batalia skierowana przeciwko społeczeństwu przemysłowemu spowodowała trwałe okaleczenie wielu ofiar.

Jego zbrodnie zostały odkryte, gdy w 1995 roku zmusił dzienniki "Washington Post" i "New York Times" do opublikowania manifestu zatytułowanego „Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość”. Książka została wydana także w Polsce.

Amerykańskie media zgodziły się wydrukować manifest po tym, jak Kaczyński zapewnił, że zakończy swoją terrorystyczną batalię, jeśli ogólnokrajowa gazeta opublikuje jego traktat.

Zanonimizowany dokument zawierający 35 000 słów sprzeciwiał się współczesnemu życiu i twierdził, że technologia prowadzi do tego, że Amerykanie cierpią z powodu poczucia wyobcowania i bezsilności.


Krewni rozpoznali Kaczynskiego

Po przeczytaniu gazet brat i szwagierka Kaczyńskiego rozpoznali ton i zaalarmowali FBI, które szukało go od lat w najdłuższej w kraju obławie.

W kwietniu 1996 roku władze w końcu znalazły wykształconego matematyka z Harvardu w chacie ze sklejki i papy o wymiarach 10 na 14 stóp (3 na 4 metry) pod Lincoln w stanie Montana.

Chata była wypełniona dziennikami, zaszyfrowanym dziennikiem, materiałami wybuchowymi i dwiema ukończonymi bombami.

KW

Tad Kaczynski nie żyje. Fot. PAP/EPA/AFP-FILES/LEWIS AND CLARK JAIL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka