Sinead O'Connor nie żyje. Fot. PAP/Borna Filic/PIXSELL
Sinead O'Connor nie żyje. Fot. PAP/Borna Filic/PIXSELL

Sinead O'Connor nie żyje. Budziła zachwyt i wściekłość

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 150
Zmarła irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor - podał w środę portal dziennika "Irish Times". Artystka była najbardziej znana z przeboju "Nothing Compares 2 U". Nie podano na razie przyczyn śmierci 56-letniej piosenkarki.

Nie żyje Sinead O'Connor

O'Connor została w bieżącym roku wyróżniona nagrodą za Klasyczny Album Irlandii, przyznawaną przez irlandzką telewizję publiczną RTE. Piosenkarka otrzymała wówczas owacje na stojąco, gdy zadedykowała nagrodę za "I Do Not Want What I Have't Got" „każdemu członkowi irlandzkiej społeczności uchodźców”.


O śmierci artystki, która budziła zachwyt swoją muzyką i wściekłość ostrą krytyką Kościoła katolickiego i Jana Pawła II poinformował portal Irish Times.

Sinead O'Connor pozostawiła troje dzieci. Jej syn, Shane, zmarł w zeszłym roku w wieku 17 lat. Po tym wydarzeniu odwołała na czas nieokreślony zaplanowaną już trasę koncertową i wydanie płyty "No Veteran Dies Alone". O'Connor choć deklarowała się jako osoba biseksualna, cztery razy wychodziła za mąż i miała czwórkę dzieci.

Słynna irlandzka piosenkarka przeszła na islam w 2018 roku i zmieniła nazwisko na Shuhada Sadaqat, choć nadal występowała pod nazwą Sinead O'Connor. W 2021 roku O'Connor wydała „Wspomnienia” („Rememberings”). Między innymi na kartach tej książki opowiadała o swoich zaburzeniach psychicznych i trudnym dzieciństwie. W zeszłym roku film o jej życiu wyreżyserowała Kathryn Ferguson. 

Informację o śmierci Sinéad O’Connor podała rodzina. W oświadczeniu cytowanym przez BBC jej bliscy piszą:


Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci naszej ukochanej Sinéad. Rodzina i przyjaciele są załamani i proszą o uszanowanie ich prywatności w tak trudnym czasie.


Sinéad O'Connor - Nothing Compares 2 U. Źródło: Sinéad O'Connor/YouTube


Kim była Sinead O'Connor

Uznana artystka z Dublina wydała 10 albumów studyjnych, a jej piosenka „Nothing Compares 2 U” została okrzyknięta numerem jeden światowego singla w 1990 roku przez Billboard Music Awards - przypomina Irish Times. 

Reuters przypomina, że od dawna była znana zarówno ze swojej ogolonej głowy i szczerych poglądów na religię, seks, feminizm i wojnę, jak i ze swojej muzyki. W niektórych kręgach zostanie zapamiętana za to, że podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II podczas występu telewizyjnego w programie „Saturday Night Live” w 1992 roku - podaje Reuters. Zrobiła to w czasie wykonywania utworu "War" Boba Marleya. Dodała na koniec: "walczcie z prawdziwym wrogiem".

Sinead O'Connor drze zdjęcie Jana Pawła II. Źródło: YouTube


Był to jej protest przeciw tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim. Gest O'Connor został bardzo źle przyjęty przez znaczną część światowej opinii publicznej. Po latach wielu komentatorów zaczęło zwracać uwagę, że wskazała na bardzo ważny problem.

Popierała także Irlandzką Armię Republikańską.

Jej stosunek do religii był bardzo złożony - z jednej strony mówiła, że uważa się za chrześcijankę, ale atakowała instytucję Kościoła katolickiego. Pod koniec lat 90. została wyświęcona jako ksiądz nieuznającego zwierzchnictwa Watykaniu Irlandzkiego Ortodoksyjnego Kościoła Katolickiego i Apostolskiego.

"Nothing Compares 2 U" - przebój Sinéad O'Connor napisany przez Prince'a

Sinéad O'Connor zadebiutowała w latach osiemdziesiątych w zespole In Tua Nua. Karierę solową rozpoczęła w 1986 r. płytą „The Lion and the Cobra”. Największy rozgłos piosenkarka zyskała po wydaniu drugiej płyty zawierającej utwór „Nothing Compares 2 U”, napisany przez Prince’a. Piosenka dotarła do pierwszych miejsc list przebojów i stała się jej największym przebojem karierze. Utworowi towarzyszył teledysk, nakręcony w Paryżu.

W 1991 r. płyta „I Do Not Want What I Haven’t Got” została nagrodzona statuetką Grammy za najlepszy album muzyki alternatywnej. Była także znana z występów z wieloma innymi wykonawcami, między innymi Rogerem Watersem i Peterem Gabrielem.

"Jej muzyka była kochana na całym świecie, a jej talent był niezrównany i nieporównywalny. Kondolencje dla jej rodziny, przyjaciół i wszystkich, którzy kochali jej muzykę" - napisał na Twitterze na wieść o śmierci artystki premier Irlandii Leo Varadkar.


KW

Sinead O'Connor nie żyje. Fot. PAP/Borna Filic/PIXSELL

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj150 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura