List Morawieckiego do seniorów. „Dopóki rządzi PiS emeryci mogą być spokojni”. Fot. Flickr/premierrp
List Morawieckiego do seniorów. „Dopóki rządzi PiS emeryci mogą być spokojni”. Fot. Flickr/premierrp

List Morawieckiego do seniorów. „Dopóki rządzi PiS emeryci mogą być spokojni”

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość emeryci i renciści mogą być spokojni o swoją przyszłość - napisał premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście do seniorów, który w czwartek opublikował „Super Express”. Polityka wspierania seniorów to filar programu Prawa i Sprawiedliwości - dodał premier.

Specjalny list premiera Morawieckiego do seniorów

„Super Express” na swoich łamach opublikował w czwartek specjalny list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do seniorów.

Szef rządu wskazał w nim, że 14. emerytura jest już na stałe. „Rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny dotrzymał słowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która gwarantuje wypłatę 14. emerytury co roku. Już niebawem pieniądze trafią do Państwa rąk” - napisał.


 „Polityka wspierania seniorów to filar programu Prawa i Sprawiedliwości”

Morawiecki podkreślił, że „polityka wspierania seniorów to filar programu Prawa i Sprawiedliwości”. „Rząd Platformy Obywatelskiej traktował emerytów i rencistów jak piąte koło u wozu. Emerytury były niskie, a kwoty waloryzacji doprowadzały do rozpaczy. A do tego jeszcze wiek emerytalny został podwyższony aż do 67 lat” - czytamy.

Premier wskazał, że „Prawo i Sprawiedliwość od samego początku swoich rządów zawalczyło o poprawę sytuacji finansowej osób starszych”. „Przywróciliśmy wiek emerytalny do poprzedniego poziomu. Dzięki naszym działaniom średnia emerytura w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła niemal 3500 zł brutto. To ponad 50 procent więcej niż na początku naszych rządów. Wprowadziliśmy 13. emeryturę, a teraz – na stałe – dochodzi również 14. emerytura. Po uwzględnieniu tych dodatków, a także obniżki podatków, średnia emerytura na rękę jest wyższa o niemal 70 procent w stosunku do 2015 roku. Wprowadziliśmy także darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia. Teraz kolejne darmowe leki trafią również do wszystkich powyżej 65 roku życia” - napisał premier.


„Szacunek dla starszych jest miarą siły państwa”

Jak dodał, „konsekwencja, solidarność, wiarygodność – tak działa nasz rząd”. Premier podkreślił, że „szacunek dla starszych jest miarą siły państwa”. „Jeśli państwo odwraca się od seniorów, to znaczy, że nie będzie potrafiło zadbać również o przyszłe pokolenia. Ale ten szacunek nie może wyrażać się tylko w słowach, ale w konkretnych działaniach. Państwa za czasów PO nie było stać na wspieranie osób starszych. Mafie VAT-owskie wypłacały sobie pieniądze z budżetu jak z bankomatu. A emeryci i renciści musieli zastanawiać się czy wydać na chleb czy na leki. Ukróciliśmy ten złodziejski proceder. Dochody budżetowe są 100 procent wyższe niż w 2014 roku. A dług publiczny, nawet mimo wielkich wydatków w trakcie pandemii, maleje w relacji do PKB. Dobrze zarządzane finanse publiczne to więcej pieniędzy w kieszeni obywateli – więcej pieniędzy dla emerytów, ale również dla Państwa dzieci i wnuków” - czytamy.

Szef rządu wskazał, że ostatnie lata były wyjątkowo trudne. „Pandemia, wojna, kryzys, inflacja – wiemy jak wielkie to były wyzwania dla polskich rodzin, dlatego staramy się zapewnić niezbędne w takich okolicznościach wsparcie. Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość emeryci i renciści mogą być spokojni o swoją przyszłość” - napisał w liście premier Mateusz Morawiecki. 

KW

Źródło zdjęcia: List Morawieckiego do seniorów. „Dopóki rządzi PiS emeryci mogą być spokojni”. Fot. Flickr/premierrp

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo