fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak

Mateusz Morawiecki wraca do tematu reparacji. Apeluje do Rafała Trzaskowskiego

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
W dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chcę zwrócić się po raz kolejny do władz Niemiec, aby znalazły w sobie odwagę do podjęcia tematu reparacji dla Warszawy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych.

Morawiecki o reparacjach w rocznicę Powstania Warszawskiego

Mateusz Morawiecki nagrał swoje oświadczenie, stojąc na tle Grobu Nieznanego Żołnierza, ostatniej części, która pozostała ze zniszczonego w czasie II wojny światowej Pałacu Saskiego.

"Napaść Niemiec na Polskę była brutalnym przerwaniem dwudziestu lat rozwoju naszej Ojczyzny po ponad 120 latach niewoli. Warszawa została zamieniona w morze gruzów, a wysadzanie Pałacu Saskiego przez Niemców było kolejnym aktem niszczenia polskości: naszej kultury, dorobku, dziedzictwa i symboli. W dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chcę zwrócić się po raz kolejny do władz Niemiec, aby znalazły w sobie odwagę do podjęcia tematu reparacji dla Warszawy" - mówi na nagraniu Mateusz Morawiecki.


Premier apeluje do Rafała Trzaskowskiego

Szef rządu zamieścił również apel do prezydenta stolicy. "Chciałbym, aby Prezydent Warszawy, Pan Rafał Trzaskowski, złożył wraz ze mną swój podpis na liście do kanclerza Scholza w tej sprawie. Opisanie barbarzyństwa Niemców, obliczenie strat, do których ono doprowadziło, wystawienie sprawcom rachunku i domaganie się zadośćuczynienia to obowiązek każdego lidera wybranego przez Polaków" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Kwestię reparacji poruszyła dziś również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz i prezes Stowarzyszenia Rot Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz.

"Niemcy, nie odpowiedzieliście za zbrodnie na Polsce i Polakach w czasie II Wojny Światowej! Nie odpowiedzieliście za zbrodnie na Warszawie, na jej Mieszkańcach broniących stolicy w Powstaniu Warszawskim! Przy wsparciu Rosji dokonywaliście ludobójstwa!
REPARACJE!" - wykrzyczała na Twitterze.

- Rozpoczynamy jako Roty Marszu Niepodległości kampanię sprawiedliwości. Niemcy muszą wypłacić Polsce reparacje wojenne, dlatego dziś rozpoczynamy obywatelską inicjatywę ustawodawczą, która doprowadzi do wypłaty Polsce zadośćuczynienia za II Wojnę Światową - mówił Bąkiewicz podczas Marszu Powstania Warszawskiego.

Opisanie barbarzyństwa Niemców, obliczenie strat, do których ono doprowadziło, wystawienie sprawcom rachunku i domaganie się zadośćuczynienia to obowiązek każdego lidera wybranego przez Polaków - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.


Sprawa reparacji od momentu publikacji raportu

1 września 2022 r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia 2023 r. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. Polski rząd nie odpuszcza w tej sprawie. W lipcu br. wiceszef resortu spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk wystosował listy do ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO i UE oraz do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i wysokiego przedstawiciela UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa - Josepa Borrella.

(Na zdjęciu Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pod dzwonem dowódcy Powstania - gen. Antoniego Chruściela „Montera” w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, fot. PAP/Paweł Supernak)

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka