Reaktor Orlenu w drodze do Możejek, fot. YouTube
Reaktor Orlenu w drodze do Możejek, fot. YouTube

Orlen transportuje niezwykły ładunek. Ludzie wychodzą na ulice, żeby to oglądać

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
O północy z soboty na niedzielę, z portu w Kłajpedzie do rafinerii spółki naftowej Orlen Lietuva w Możejkach rozpoczęło się transportowanie gigantycznego, ważącego około 1500 ton reaktora, kluczowego elementu budowanej w rafinerii instalacji hydrokrakingu. Ponad tysiąc osób zebrało się, aby obejrzeć wyjątkowy ładunek.

Rekordowy reaktor w drodze do Możejek

Transport ważącego 1500 ton reaktora na 145-kilometrowej trasie zajmie prawie dwa tygodnie. Reaktor włoskiej produkcji o długości 100 metrów, szerokości 6,5 metra i wysokości 10 metrów, który zostanie zainstalowany w głębokowodnej rafinerii Orlen Lietuva, ma dotrzeć do Możejek 18 sierpnia po południu.

Pierwszej nocy reaktor przejechał 2,5 kilometra, a drugiej nocy będzie podróżował dalej i dłużej, z planowaną 13-kilometrową podróżą. Porusza się w tempie 3 km/h.

- Wszystko poszło zgodnie z planem, sprawnie, wyjechaliśmy o północy, jechaliśmy około dwóch godzin i zatrzymaliśmy się dwie godziny później na targu Tilžės w Kłajpedzie, pierwszym przystanku, gdzie reaktor będzie dziś odpoczywał. Wieczorem, około godziny 22:00 reaktor ponownie wyruszy w kierunku Jokūbavas - powiedziała Kristina Gendvilė, rzeczniczka Orlen Lietuva agencji BNS.


Litwini wyszli na ulice oglądać niezwykły ładunek

Transport reaktora na plac budowy zrealizuje firma Mammoet, a cała operacja została przygotowana we współpracy z Litewską Generalną Dyrekcją Dróg. Na odcinkach, na których transportowany będzie reaktor, przewidziane są ograniczenia w ruchu drogowym. Firma Energy Distribution Operator (ESO) ogłosiła w tym tygodniu, że aż 178 skrzyżowań energetycznych linii napowietrznych będzie musiało zostać zdemontowanych na czas transportu i odbudowanych po przejeździe reaktora. Planowane są przerwy w dostawie prądu trwające do 10 godzin.

Wiele osób zebrało się, aby obserwować transport unikalnego urządzenia. Według rzeczniczki, ich liczbę można szacować na 1-1,5 tys. osób.



Obajtek: Reaktor to serce inwestycji w pogłębiony przerób ropy

Reaktor "stanowi serce inwestycji w pogłębiony przerób ropy" i jest "kluczowym elementem instalacji hydrokrakingu" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Jak dodał, nowa instalacja w Orlen Lietuva "znacząco poprawi rentowność i marże rafinerii w Możejkach, a tym samym mocniej uniezależni spółkę od zmiennego otoczenia makroekonomicznego". - Dzięki temu możliwy będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości – zapowiedział prezes Orlenu.

Według koncernu budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii Orlen Lietuva ma zostać zrealizowane do końca 2024 r. i umożliwić wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie. "Wszystko to dzięki zwiększeniu uzysku produktów wysokomarżowych o nawet 12 proc., z obecnych niecałych 72 proc. do poziomu 84 proc." - wskazał Orlen.

Koncern wyjaśnił przy tym, że "obecnie dla wyprodukowania oczekiwanego wolumenu paliw Orlen Lietuva przerabia do 10 mln ton surowca rocznie, a po uruchomieniu instalacji hydrokrakingu uzyskanie podobnego wolumenu paliw będzie możliwe przy przerobie na poziomie 8 mln ton ropy rocznie".

ja

(Na zdjęciu: Reaktor Orlenu w drodze do Możejek, fot. YouTube/screenshot)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka