Wybory parlamentarne w Polsce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wybory parlamentarne w Polsce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wyborcze jedynki w Warszawie. Najważniejsze partie już wybrały „pewniaków”

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL-Polska 2050) i Konfederacja mają już swoje jedynki na listy wyborcze. 15 października pójdziemy do wyborczych urn, by wybrać swoich kandydatów i kandydatki do Sejmu i Senatu.

Kobosko jedynką Trzeciej Drogi w Warszawie

Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 w Warszawie stawia na Michała Kobosko – powiedziała w RMF Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050.

Zapytana, dlaczego w stolicy nie wystartuje lider Polski 2050, odpowiedziała: „Nie jest tajemnicą, skąd wystartuje Szymon Hołownia. To jest po prostu miejsce, z którego jest - Białystok”.

Szymon Hołownia chce, by z poszczególnych miast startowali lokalni kandydaci. – Ważne jest też zrozumienie, że duże miasta są ważne, ale szala tych wyborów zdecyduje się w średnich, średnio dużych i średnio małych miastach – zaznaczyła Pełczyńska-Nałęcz.


PiS, KO, Lewica i Konfederacja mają już "jedynki" w Warszawie

Pozostałe ugrupowania na czele warszawskich list wystawią swoich liderów.

Pierwsze miejsce na sejmowej liście wyborczej PiS-u będzie miał prezes rządzącej partii Jarosław Kaczyński.

Koalicja Obywatelska wystawia swojego lidera Donalda Tuska.

Listę Lewicy w Warszawie otworzy Adrian Zandberg.

Jedynka Konfederacji w stolicy to z kolei Sławomir Mentzen.


Wybory odbędą się 15 października 2023 roku

Prezydent Andrzej Duda we wtorek zarządził wybory do Sejmu i Senatu na 15 października.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Lista kandydatów do Sejmu i Senatu - formalności

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Polacy w jesiennych wyborach wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

KW

Źródło zdjęcia: Wybory parlamentarne w Polsce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka