Aktywiści przy wejściu do bazy Volkel, fot. PAP/EPA/ROB ENGELAAR
Aktywiści przy wejściu do bazy Volkel, fot. PAP/EPA/ROB ENGELAAR

Różowe łopaty poszły w ruch. Strach pomyśleć, co gdyby aktywistom udało się tam wtargnąć

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
15 osób zostało zatrzymanych w środę rano po próbie wejścia na teren bazy lotniczej Volkel, gdzie przechowywana jest broń atomowa. Chcieli wykopać łopatami dziurę pod ogrodzeniem. Personel bazy lotniczej i żandarmeria wojskowa, cały próbowali powstrzymać protestujących.

Aktywiści koczują pod bazą lotniczą

Kilkudziesięciu aktywistów koczuje w pobliżu bazy lotniczej od zeszłego poniedziałku. Demonstrują oni przeciwko broni jądrowej i emisji CO2. Wcześniej grupa aktywistów ogłosiła zamiar wejścia na teren bazy w środę poprzez podkop pod ogrodzeniem wykonany za pomocą różowych łopat. Pracownicy bazy lotniczej, żandarmeria wojskowa, policja i służby porządkowe były od rana w gotowości.


Chcieli zrobić podkop różowymi łopatami

Około godziny 11:30 akcja faktycznie się rozpoczęła. Nie trwała ona długo, ponieważ krótko po tym, jak pierwsze łopaty wbiły się w ziemię, aktywiści zostali aresztowani. Rzecznik żandarmerii wojskowej poinformował, że demonstracja jest dozwolona, ale kopanie już nie. 15 osób zostało zatrzymanych i przewiezionych na posterunek policji w Uden.


Amerykańska broń atomowa w holenderskiej bazie

To kolejna akcja aktywistów protestujących przeciwko broni atomowej, która wg mediów jest przechowywana na terenie bazy.

Dziesięciu protestujących zostało zatrzymanych już we wtorek po tym, jak wspięli się na ogrodzenie i usiedli na pasie startowym. Prokuratura zdecyduje później, czy będą oni ścigani za wtargnięcie na teren lotniska.

Baza lotnicza Volkel jest wykorzystywana przez holenderskie siły lotnicze (Koninklijke Luchtmacht). Kilka lat temu dziennik „De Telegraaf”, powołując się na dokumenty NATO, ujawnił, iż na jej terenie przechowywana jest broń atomowa USA.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo