Zwiastun filmu "Zielona granica". Fot. YouTube/ Kino Helios Polska
Zwiastun filmu "Zielona granica". Fot. YouTube/ Kino Helios Polska

Pierwszy zwiastun nowego filmu Holland. Opowieść o imigrantach i nie tylko

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 205
W sieci pojawił się zwiastun do filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland. Dzieło reżyserki od początku budzi kontrowersje. Scenariusz powstał na kanwie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Będzie przedstawiać narrację niekorzystną dla Straży Granicznej. Głos zabiorą w nim również imigranci, próbujący nielegalnie dostać się do Polski i aktywiści.

Zwiastun do filmu "Zielona granica" 

W piątek ukazał się trailer do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". Jak czytamy w opisie, film uświadomić ma nas, "że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce". Premiera w kinach odbędzie się 22 września. 


"Zielona granica" na kanwie wydarzeń z granicy polsko-białoruskiej 

Scenariusz "Zielonej granicy” Agnieszki Holland powstał na kanwie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Twórcy obrazu podkreślają, że przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy. Pierwsza to perspektywa uchodźców, druga - polskich aktywistów; trzecia - strażników granicznych. "Zielona granica” to historia ludzi postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Nad scenariuszem filmu pracowali Agnieszka Holland, reżyserka Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarz Macieja Pisuk. Nad zdjęciami do filmu pracował Tomasz Naumiuk.

Żaryn o filmie "Zielona granica" 

Holland swój film reklamowała m.in. w wywiadzie dla TOK FM. Wówczas reżyserka stwierdziła, że "uchodźcom pozwala się umierać z głodu i zimna. Żyjemy w społecznej, moralnej schizofrenii". Wskazała również, że za niechęcią do niesienia pomocy uchodźcom na granicy stoi rasizm.

Do wywiadu oraz do filmu odniósł się sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn.

— Oderwanie od realiów, zatajenie prawdziwej natury operacji hybrydowej przeciwko Polsce, insynuacje, które służą do atakowania Polski, Polaków i rządu - rozmowa z Agnieszką Holland to zły prognostyk zapowiadający jej film o granicy białorusko-polskiej. Wyglada na to, że wpisze się on w ataki na Polskę — napisał na Twitterze.

MP

Zwiastun filmu "Zielona granica". Fot. YouTube/ Kino Helios Polska

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura