Fot. Canva/CC0
Fot. Canva/CC0

Najnowsze dane o inflacji. To może zdecydować o ważnym kroku RPP

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że według wstępnych danych inflacja konsumencka (CPI) w Polsce w sierpniu wyniosła 10,1 proc. Niewiele brakuje, by Rada Polityki Pieniężnej wprowadziła specjalne działania.

Inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc. 

Z opublikowanych w czwartek danych przez GUS wynika, że średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 10,1 proc. rok do roku. Oznacza to, że inflacja kolejny raz się obniżyła. W lipcu ceny w ujęciu rocznym urosły o 10,8 proc. 

W ujęciu miesięcznym inflacja CPI w sierpniu nie zmieniła się, czyli okazała się zgodna z prognozami ekonomistów. 

Z danych GUS możemy wyczytać również, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 12,7 proc. rok do roku, nośników energii wzrosły o 13,9 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6,1 proc.


RPP podejmie działania 

Opublikowane dane potwierdzają dalej obniżającą się inflację i będą bardzo istotne z punktu widzenia przyszłych działań Rady Polityki Pieniężnej. 

Jakiś czas temu członkowie RPP, na czele z Adamem Glapińskim wskazywali, że spadek inflacji poniżej bariery 10 proc. rok do roku jest jednym z warunków rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

We wrześniu obniżka stóp 

"Sierpniowa inflacja wg odczytu flash jednak dwucyfrowa. Wynik: 10,1% r/r. Inflacja bazowa składa się z tego na 10,1-10,2% r/r. Nie wydaje nam się jednak, by taki wynik zmienił nastroje panujące w RPP - wciąż obstawiamy wrześniową obniżkę stóp" – piszą analitycy mBanku. 

Analitycy Pekao twierdzą natomiast, że na wrześniowym posiedzeniu RPP obniży stopy o 25 pb.

MP

Fot. Canva/CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka