fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu.
fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu.

W Sosnowcu oderwał się balkon. Spadł razem z lokatorami z trzeciego piętra

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Rano z kamienicy w centrum Sosnowca oderwał się balkon na 3 piętrze. Dwie osoby, które na nim stały runęły w dół i w stanie ciężkim zostały przewiezione do szpitala. W sosnowieckim szpitalu św. Barbary zmarła kobieta. Stan drugiej z poszkodowanych osób jest poważny, mężczyzna ma liczne złamania.

Balkon runął w dół

Około godziny 6.00 z czterokondygnacyjnego budynku wielorodzinnego na skrzyżowaniu ul. Krzywej i Czystej oderwał się balkon na wysokości trzeciego piętra. W momencie zawalenia znajdowały się na nim dwie osoby, kobieta i mężczyzna w wieku ok. 40-50 latKobieta zmarła w szpitalu, mężczyzna w ciężkim stanie

"Dwie osoby zostały poszkodowane. Dorosłe osoby - mężczyzna i kobieta. Po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osoby zostały przekazane Zespołowi Ratownictwa Medycznego i w stanie ciężkim odwiezione do szpitala" - poinformował oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu mł. bryg. Tomasz Dejnak.

Niestety szpital nie przekazał dobrych wieści. "Poszkodowana kobieta natychmiast trafiła na blok operacyjny, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarła. Ranny mężczyzna ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trafi na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Ma liczne złamania. Jest wydolny krążeniowo, ale niewydolny oddechowo, został zaintubowany" – powiedział rzecznik Szpitala Św. Barbary Tomasz Świerkot. Stan pacjenta jest poważny, ale stabilny.


Ewakuowano mieszkańców kamienicy

Następnie strażacy ewakuowali z budynku 21 lokatorów. "Osobom ewakuowanym Służby Miejskie podstawiły autobus, by przewieźć je do miejsca tymczasowego przebywania" - dodał mł. bryg. Dejnak.

Obecnie nadzór budowlany prowadzi prace, aby ocenić czy budynek należy wyłączyć z eksploatacji. Przedstawiciele sosnowieckiego inspektoratu nie udzielają na razie odpowiedzi na pytania dotyczące katastrofy oraz dalszych działań dotyczących uszkodzonej kamienicy.

Rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu Rafał Łysy zapewnił, że nawet jeżeli powrót lokatorów do mieszkań nie będzie na razie możliwy, miasto zapewni wszystkim noclegi. Zaraz po ewakuacji dla mieszkańców podstawiony został autobus, w którym mogli się schronić. Do dyspozycji ewakuowanych jest psycholog, w razie potrzeby samorząd zapewni też posiłki. "Udzielimy mieszkańcom wszelkiej niezbędnej pomocy" – zapewnił rzecznik magistratu.

Jak poinformował rzecznik Urzędu, stan własnościowy kamienicy, w której urwał się balkon, jest nieustalony – formalnie kamienica nie ma właściciela. Jest zarządzana przez Miejski Zakład Zasobów Lokalowych. Obecnie przedstawiciele tego Zakładu i Urzędu Miasta czekają na ustalenia i rekomendacje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

ja

(Zdjęcie kamienicy w Sosnowcu, fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości