Mateusz Damięcki. Fot. PAP/Andrzej Lange
Mateusz Damięcki. Fot. PAP/Andrzej Lange

"Temu, co umrze bezpotomnie". Damięcki szydzi ze znanego polityka

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 153
W Mateuszu Damięckim obudził się poeta! Znany polski aktor filmowy i dubbingowy podzielił się na swoim Instagramie swoją fraszką. Wiersz Damięckiego o tematyce społeczno-politycznej został zaadresowany "Temu, co umrze bezpotomnie". Czy zgadniecie, o którego polityka chodzi?

Mateusz Damięcki "temu, co umrze bezpotomnie"

Mateusz Damięcki może być kojarzony przez widzów z takich ról, jak Jurek w "Matkach, żonach i kochankach" (1995), lub Golden w "Furiozie" (2021). Oprócz częstego goszczenia na ekranie Damięcki często podejmuje tematy polityczne. Od lat nie gryząc się w język, uderza w partię rządzącą. 8 września na jego Instagramie pojawił się napisany w bardzo podniosłym tonie wiersz "Klątwa".

"Temu, co umrze bezpotomnie, /

Temu, z którego wszystkie winy /

Ulica dzisiaj i dozgonnie /

Będzie pamiętać podłe czyny /

Jego pazerność, jego małość /

Jego ohydne nadużycia, /

Manipulację oraz dbałość /

O spie*****nie innym życia (...)".


Adresatem wiersza Jarosław Kaczyński

− Grzmi w pierwszych akapitach aktor. Jak można zgadywać, adresatem tego wiersza jest sam Jarosław Kaczyński. Co było impulsem do wstawienia tej politycznie zaangażowanej poezji na Instagram?

Wiersz, jak wyjaśnia Damięcki, został napisany 2,5 roku temu. Dzieło z okazji zbliżających się wyborów parlamentarnych (nie trudno zgadnąć, za którą z opcji politycznych opowiada się aktor), ponownie ujrzało światło dzienne. Jak można się domyślić, publikacja ta ma również związek z ostatnią aferą wokół koncertu Matyldy Damięckiej, siostry aktora.


Odwołany koncert Matyldy Damięckiej

Zaledwie kilka godzin przed wstawieniem wiersza na Instagram, Internet obiegła informacja o odwołanym koncercie Matyldy Damięckiej w Suwałkach. O anulowanie wydarzenia natychmiast posądzono środowiska TVP. Stacja bowiem w tym samym czasie organizuje w podlaskim mieście spektakl "Razem dla bezpiecznych granic". Chociaż nie potwierdzono oficjalnie, że to przez Telewizję Polską koncert Damięckiej się nie odbędzie, środowiska opozycyjne natychmiastowo stanęły w obronie aktorki. Ona sama wstawiła na swój Instagram grafikę z napisem "Mój koncert jest lepszy niż twój/twojego nie ma". 

Salonik

Źródło zdjęcia: Mateusz Damięcki. Fot. PAP/Andrzej Lange

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości