USA sprzedadzą Polsce potężną broń. Fot. PAP/Adam Warżawa
USA sprzedadzą Polsce potężną broń. Fot. PAP/Adam Warżawa

Zielone światło od Departamentu Stanu. USA sprzedadzą Polsce potężną broń

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce kolejnych elementów Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Walką (IBCS) wchodzącego w skład obrony powietrznej - poinformowała w poniedziałek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Wartość sprzętu wyceniono na maksymalnie 4 mld dol.

Engagement Operation Centers i Integrated Fire Control Network dla polskiej armii

Departament Stanu wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce pakietu obejmującego m.in. 93 stanowiska dowodzenia i kierowania walką EOC (Engagement Operation Centers) i 175 radiolinii zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network).

Maksymalna szacowana wartość sprzętu to 4 mld dolarów.

Są to kluczowe elementy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który Polska wybrała w ramach programu WISŁA i w ramach którego Polska kupiła pociski i wyrzutnie Patriot.

Jest to też kolejny krok w kierunku budowy tego systemu po tym, jak w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło umowy na m.in. 12 radarów dookólnych LTAMDS, 48 wyrzutni systemu PATRIOT M903 oraz pociski rakietowe PAC-3 MSE.


HIMARSy w Polsce

Przypomnijmy, że w maju do Polski trafiło kilka sztuk amerykańskich wyrzutni HIMARS. Łącznie MON zamówiło 20 systemów. 

Dostawa pierwszych sztuk wyrzutni M142 HIMARS to efekt umowy z lutego 2019 r. dotyczącej pozyskania pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS w „konfiguracji amerykańskiej”. Pozostałe sztuki armia otrzyma do końca roku. Wartość umowy wyniosła 414 mln dolarów.

Wraz z wyrzutniami, strona polska zamówiła amunicję bojowa GMLRS o zasięgu ok. 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. HIMARS-y mają stać na polskich Jelczach. 

KW

Źródło zdjęcia: USA sprzedadzą Polsce potężną broń. Fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj85 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo