fot. PAP/Przemysław Piątkowski
fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Premier: Przed Polską wielkie zadanie. Pomoże w tym nowoczesny sprzęt z Korei

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Republiki Korei Południowej Han Duck-soo. - Dziś przed Polską wielkie zadanie budowy jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Chcemy czerpać z technologii tych, którzy ją mają teraz na najwyższym poziomie - mówił szef rządu.

Strategiczne partnerstwo między Polską a Koreą Południową

Jak mówił Morawiecki, Polska i Korea, choć oddalone od siebie, mają ze sobą wiele wspólnego, czyli doświadczenie życia w cieniu potężnego sąsiada. - Rosja jest naszym sąsiadem i to, co dziś robi na Ukrainie, w jaki sposób pogarsza warunki bezpieczeństwa na Dalekim Wschodzie powoduje, że dzielimy te same refleksje, obawy i nadzieje dotyczące przyszłości - powiedział premier.

- Łączy nas obrona cywilizacji i pokoju. To powoduje, że mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych - dodał.


Przypomniał, że obroty między Polską a Koreą w 2022 r. sięgnęły 10 mld dolarów. - Na polskim rynku działa 600 firm koreańskich, w tym ponad 100, które zajmują się produkcją przemysłową. To dla nas niezwykle cenne doświadczenie. W ten sposób absorbujemy najnowsze światowe technologie - powiedział premier.


Polska korzysta z koreańskich rozwiązań w dziedzinie wojskowości

Mówił też o rozwoju współpracy wojskowej. - Dziś przed Polską wielkie zadanie budowy jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Chcemy czerpać z technologii tych, którzy dzisiaj mają ją na najwyższym poziomie. Nasze strategiczne partnerstwo z Koreą temu służy - oświadczył.


Premier przypomniał, że Polska zakupiła koreański sprzęt wojskowy. - Koreański, nowoczesny sprzęt - również z produkcją w Polsce - staje się istotnym filarem naszego bezpieczeństwa w przyszłości - przekonywał szef rządu.

- Chcemy opierać się na najlepszych rozwiązaniach w dziedzinie wojskowości. Pierwsze czołgi K2, armatohaubice K9 przybyły do Polski jeszcze w zeszłym roku, zgodnie z obietnicami. W lipcu tego roku przybyły do Polski pierwsze samoloty FA-50, w sierpniu dostarczono pierwszą wyrzutnię Chunmoo - wyliczył.

Wczoraj premier Republiki Korei Han Duck-soo gościł w Czechach. Z premierem Petrem Fialą rozmawiał o inwestycjach w budowę elektrowni jądrowych, w projekt fabryki do produkcji baterii do samochodów elektrycznych oraz w budowę linii dużych prędkości w Czechach.

ja

Czytaj też:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka