Sławomir Cenckiewicz. Fot. PAP
Sławomir Cenckiewicz. Fot. PAP

Oświadczenie szefa komisji ds. rosyjskich wpływów. "Ograniczam aktywność"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 226
Sławomir Cenckiewicz kilka dni temu został przewodniczącym Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022. Teraz wydał komunikat w tej sprawie. Podał w nim między innymi nowe informacje na temat Komisji.

W poniedziałek 11 września zasiadający w komisji ds. rosyjskich wpływów Przemysław Żurawski vel Grajewski przekazał, że na jej czele stanie Sławomir Cenckiewicz. Historyk jest jednym z autorów programu „Reset”, który bada relacje polsko-rosyjskie. Pierwsze prace komisji mają ruszyć jeszcze przed wyborami.

Oświadczenie Cenckiewicza: Komisja jest w trakcie organizacji

Historyk z Gdańska właśnie wydał oświadczenie w tej sprawie w mediach społecznościowych. Czytamy w nim: „Szanowni Państwo, w związku z objęciem zaszczytnej funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022, moja aktywność w mediach społecznościowych została radykalnie ograniczona. Nie zawieszam, ani tym bardziej nie usuwam konta na X i FB - będę tam i tu obecny, ale z bardzo ograniczoną interakcją, a zwłaszcza polemiką”.

Cenckiewicz dodał ważną rzecz dotyczącą prac Komisji: „Komisja jest w trakcie organizacji, a więc i budowy własnych narzędzi komunikacyjnych, o czym będziemy informować (oficjalnie, a nie tutaj)”.

„Wszystkim osobom, które udzieliły i wciąż udzielają mi wsparcia, serdecznie dziękuję. Ludzi dobrej woli i chrześcijan proszę o dalsze wsparcie a przede wszystkim modlitwę. Dla Prawdy, dla Sprawy, dla Polski!” - zakończył szef Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich.


Kim jest Sławomir Cenckiewicz

Sławomir Cenckiewicz to polski historyk czasów najnowszych, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz publicysta. Jego najsłynniejsze prace poświęcone są Annie Walentynowicz i Lechowi Kaczyńskiemu i Lechowi Wałęsie. Znany jest również z gorących sporów z Wałęsą: w marcu 2023 roku Cenckiewicz wygrał proces z byłym przywódcą „Solidarności”. Były prezydent RP zarzucił historykowi bezprawne wykorzystanie dwóch cytatów w książce z innych źródeł i pozwał go do sądu. Wraz z Michałem Rachoniem gdański historyk stworzył serial „Reset” (TVP), który bada relacje polsko-rosyjskie. Autorzy analizują, jak rząd PO-PSL współpracował z Rosjanami.


Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich - co o niej wiemy

30 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu zaplanowanym w tej kadencji, Sejm powołał 9 członków komisji ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

Na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka