Premier Włoch: Europa nie może przyjąć tak ogromnej masy ludzi. Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Premier Włoch: Europa nie może przyjąć tak ogromnej masy ludzi. Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Premier Włoch mówi „dość”. Zaprosiła von der Leyen na Lampedusę

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Zatrzymanie napływu imigrantów osiągniemy poprzez misję europejską, w tym morskich sił zbrojnych, w porozumieniu z władzami Afryki Północnej - powiedziała premier Giorgia Meloni w piątek w wieczornym nagraniu wideo opublikowanym przez Palazzo Chigi. Ponadto Premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do odwiedzenia Lampedusy.

Premier Włoch: Europa nie może przyjąć tak ogromnej masy ludzi

Premier Meloni powiedziała, że trzeba „sprawdzać już w Afryce, kto ma prawo do azylu, a kto nie; przyjmować do Unii Europejskiej tylko tych, którzy rzeczywiście mają do tego prawo zgodnie z konwencjami międzynarodowymi, a jednocześnie poczynić poważne inwestycje w rozwój krajów afrykańskich”.

– Włoski rząd natychmiast zamierza podjąć nadzwyczajne środki, aby zaradzić liczbie nielegalnych przybyszów, których zaobserwowaliśmy na naszych wybrzeżach – zapowiedziała premier Meloni.

– Presja migracyjna, której Włochy doświadczają od początku tego roku, jest wynikiem bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej, która łączy w sobie problemy, jakie miały już kraje afrykańskie, z sytuacją rosnącej niestabilności, szczególnie w obszarze Afryki Środkowej – oceniła premier Włoch.

Powiedziała, że w związku z bardzo trudną sytuacją krajów Sahelu, na którą składają się zamachy stanu, klęski żywiołowe, wojny o zboża, przejmowanie władzy przez dżihadystów, kilkadziesiąt milionów ludzi będzie chciało opuścić swoje kraje w poszukiwaniu lepszej przyszłości w Europie.

– Jasne jest jednak, że Europa nie może przyjąć tak ogromnej masy ludzi – powiedziała Meloni.


Meloni zaprosiła von der Leyen do odwiedzenia Lampedusy

Ponadto Premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do odwiedzenia Lampedusy, gdzie od wielu dni panuje chaos związany z napływem nielegalnych imigrantów z Afryki - podała w piątek wieczorem agencja Ansa.

Według źródeł włoskiej agencji, von der Leyen zgodziła się na spotkanie i uda się na wyspę „w najbliższej przyszłości”.

„Rozmawiałam z Giorgią Meloni. Lampedusa to Europa. I Europa musi zareagować wspólnie. Migracja jest europejskim wyzwaniem i wymaga europejskiej reakcji. Nie jesteśmy daleko. Musimy stawić temu czoła razem. Nowy pakt w sprawie migracji i azylu jest niezbędny. Pilny” - napisała z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola na platformie społecznościowej X.


"Stanowczość wobec nielegalnych imigrantów"

– Jeśli główny problem nie zostanie rozwiązany, będziemy ponownie okresowo doświadczać fal migrantów, których nie jesteśmy w stanie przyjąć. Europa mogłaby pomyśleć o nowej operacji, która na różnych poziomach działań obejmowałaby także stanowczość wobec nielegalnych imigrantów, aby z wielką determinacją podjąć próbę rozwiązania problemu – powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

Dla Włoch rok 2023 będzie prawdopodobnie okresem największej liczby migrantów przybywających drogą morską od 2017 roku. Od początku bieżącego roku przypłynęło ich 118 436 w porównaniu z 64 529 w tym samym okresie 2022 roku i 41 188 w 2021 roku.

Na wyspę Lampedusa, położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów z krajów afrykańskich.

KW

Źródło zdjęcia: Premier Włoch: Europa nie może przyjąć tak ogromnej masy ludzi. Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka