Wrześniowy sondaż CBOS przynosi niepokojące wieści dla Trzeciej Drogi, fot. PAP/Rafał Guz
Wrześniowy sondaż CBOS przynosi niepokojące wieści dla Trzeciej Drogi, fot. PAP/Rafał Guz

Sondaż CBOS: W Sejmie coraz mniej partii. Jedną uratuje już chyba tylko cud

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
CBOS opublikował wyniki najnowszego sondażu. Zgodnie z nim do Sejmu weszłyby tylko cztery partie. PiS, KO, Konfederacja i Nowa Lewica. Nie weszłaby natomiast Trzecia Droga. Według tego badania do osiągnięcia progu wyborczego dla koalicji (8 proc.) zabrakłoby jej czterech punktów procentowych.

PiS i PO spada, Konfederacji rośnie

Na PiS zamierza głosować 36 proc. wyborców (o 1 punkt proc. mniej niż w sierpniu), na KO - 18 proc. (o 3 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu, a aż 10 mniej niż w lipcu!), a na Konfederację WiN - 7 proc. badanych, o 1 punkt proc. więcej w porównaniu do poprzedniego badania - wynika z wrześniowego sondażu CBOS.

Trzecią pozycję zajmuje Konfederacja WiN, na którą chce głosować 7 proc. (wzrost o jeden punkt procentowy). Nowa Lewica może obecnie liczyć na głosy 5 proc. zamierzających brać udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem).


Trzecia Droga coraz dalej od Sejmu

Jak podkreśla CBOS na najniższym poziomie z dotychczas rejestrowanych jest poparcie dla Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) - 4 proc., o 1 punkt mniej niż w ubiegłym miesiącu. To oznacza, że gdyby wyniki tego sondażu odzwierciedlały rzeczywiste poparcie w wyborach, Trzecia Droga nie weszłaby do Sejmu. Jej liderzy dotąd przekonywali, że decyzja o utworzeniu koalicji wyborczej była słuszna i nie będzie problemu z uzyskaniem wymaganego 8-procentowego progu wyborczego.

Na komitet Bezpartyjni Samorządowcy zamierza głosować 2 proc. badanych; komitet ten nie był uwzględniony w poprzednim badaniu, podobnie jak komitet Polska Jest Jedna (1 proc. badanych).

23 proc. badanych to według CBOS niezdecydowani (spadek o 1 punkt proc.); 5 proc. respondentów (o 1 punkt więcej niż w ubiegłym miesiącu) odmówiło odpowiedzi.


Rośnie chęć udziału w głosowaniu

Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 83 proc. Polaków (wzrost o 3 punkty proc.); 11 proc. jest niezdecydowanych; 6 proc. na pewno nie wzięłoby udziału. Z obliczeń wyłączono odmowy odpowiedzi. Odsetki mogą nie sumować się do 100 ze względu na zaokrąglanie do jednostek.

"Faworytem w wyborach pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, którego poparcie ustabilizowało się i sięga obecnie 36 proc. Po dobrych czerwcowych i lipcowych notowaniach Koalicji Obywatelskiej, które dość zgodnie interpretowano jako efekt marszu 4 czerwca i odzyskania politycznej inicjatywy, poparcie dla tego ugrupowania spada. A zatem po okresie, kiedy notowania obu głównych sił na scenie politycznej praktycznie zrównały się, obserwujemy odtworzenie układu sił z marca i kwietnia tego roku. Wrześniowe badanie przynosi niepokojące wieści dla Trzeciej Drogi, której wejście do Sejmu jest coraz mniej pewne" - podsumowuje CBOS.

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września br. na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: : 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI).

ja

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka