fot. PAP
fot. PAP

Sondaż: PiS wygrywa, ale to opozycja przejęłaby władzę po wyborach

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Gdyby wybory odbyły się w ostatni weekend, opozycja dysponowałaby 235 mandatami, a PiS z samą Konfederacją nie utworzyłby rządu - wynika z sondażu United Surveys dla wp.pl.

Spadki dla PiS, KO i Konfederacji

PiS ma poparcie 32,8 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem sprzed 9 dni. Na KO chciałoby zagłosować 26,3 proc. biorących udział w sondażu. To też spadek, tyle że o 1,7 pkt. proc. 

Rosną za to notowania Trzeciej Drogi, która w pomiarze dla wp.pl otrzymała 10,6 proc. i znalazła się na podium (+1,4 pkt. proc.). Formację Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza goni Lewica z wynikiem 10,2 proc. (+1,3 pkt. proc.). Konfederacja zaliczyła spadek o 1,7 pkt. proc. i odnotowała poparcie 9,5 proc. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskaliby w wyborach 3,4 proc. - twierdzi pracownia United Surveys. 


Flis: PiS z Konfederacją bez większości

Na podstawie wyliczeń prof. Jarosława Flisa można dojść do wniosku, że opozycja przejęłaby władzę po 15 października. PiS uzyskałoby 185 mandatów, Koalicja Obywatelska - 145, Trzecia Droga - 46, Lewica - 45, a Konfederacja - 39. Jeden mandat przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej. W takim rozrachunku PiS z Konfederacją miałoby zbyt mało posłów (224) do utworzenia większości sejmowej, zaś opozycja osiągnęłaby 235 miejsc w parlamencie. 

Palade: Błąd w kalkulatorze Flisa

Z obliczeniami prof. Flisa nie zgadza się analityk wyborczy Marcin Palade. Jego zdaniem nastąpił błąd, a w konsekwencji sztuczne zaniżenie liczby mandatów dla PiS (o 11), a zawyżenie dla KO (o 8).

Marcin Palade był gościem programu "Salon Wyborczy" na kanale Salon24. Analityk polityczny wypowiedział się na temat bieżących wydarzeń, które mogą wpłynąć na wynik poszczególnych partii w październikowych wyborach.


Deklarowana frekwencja jest na poziomie 59,5 proc. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 16-17 września 2023 roku na grupie 1000 dorosłych Polaków. 

Fot. Donald Tusk z politykami KO/PAP

GW

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka