Do spotkania prezydentów Litwy, Ukrainy i Polski doszło w Nowym Jorku.
Do spotkania prezydentów Litwy, Ukrainy i Polski doszło w Nowym Jorku.

Sprzeczne doniesienia ws. spotkania Dudy, Zełenskiego i Nausedy. Poszło dementi

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 147
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentami Polski oraz Litwy w Nowym Jorku - podały media litewskie oraz ukraińskie. Jak podaje nadawca LRT, przywódcy omówili kwestię kryzysu zbożowego, a także informacje o rzekomym wstrzymaniu przez Polskę dostaw broni na Ukrainę. Jednak rzecznik prezydenta Ukrainy zaprzeczył, jakoby w spotkaniu miał uczestniczyć Gitanas Nauseda.

Nauseda mediuje między Dudą a Zełenskim

Początkowo media ukraińskie, powołując się na litewskiego nadawcę informowały, że doszło wspólnego do spotkania prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy. Okazuje się jednak, że Gitanas Nausėda z Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał osobno.

- Ze względu na wspólny, najważniejszy cel - ochronę Europy przed agresywną ekspansjonistyczną polityką Rosji - różnice między Ukrainą a Polską powinny zostać jak najszybciej rozwiązane - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda, cytowany przez LRT.

Według niego miejsce Polski we wspieraniu Ukrainy jest wyjątkowe i należy znaleźć rozwiązanie, ponieważ dalsze pogłębianie kryzysu byłoby nieodpowiedzialne.

- W tym przypadku nie mówimy o bezpieczeństwie poszczególnych krajów, ale całego regionu, a nawet kontynentu. Jak pokazuje historia, tylko wspólnymi siłami, wspierając się i pomagając sobie nawzajem, możemy oprzeć się niebezpieczeństwu zewnętrznych zagrożeń. Tymczasem podziały społeczne, niezależnie od przyczyn, nie tylko podważają jedność, ale także pomagają wrogiej propagandzie - powiedział prezydent Litwy.

Jak informują litewskie i ukraińskie media, Nauseda omówił z prezydentami Ukrainy i Polski ułatwienie procedur transportu zboża przez Polskę i zwiększenie tranzytu przez Litwę w celu zmniejszenia presji.


Polsko-ukraiński kryzys zbożowy

15 września Komisja Europejska ogłosiła, że UE nie przedłuży tymczasowych ograniczeń dotyczących ukraińskiego zboża. W następstwie tego Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły decyzję o samodzielnym zablokowaniu importu ukraińskich produktów rolnych.

18 września minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko oświadczyła, że zwróciła się z prośbą o konsultacje ze Słowacją, Polską i Węgrami w ramach Światowej Organizacji Handlu. Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że Ukraina ograniczy import z Polski i Węgier, jeśli kraje te nie zniosą embarga na zboże. Z kolei polski premier Mateusz Morawiecki ostrzegł w środę, że Polska nałoży embargo na kolejne produkty rolne z Ukrainy, jeśli ukraiński rząd zakaże importu polskich warzyw na Ukrainę.

ja

(Zdjęcie: Do spotkania prezydentów Litwy, Ukrainy i Polski doszło w Nowym Jorku, fot. archiwalne z podpisania Trójkąta Lubelskiego)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka