Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Zarzuty po tragedii na A1. Ciemne chmury nad kierowcą BMW

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
W wypadku na A1 w Sierosławiu zginęła rodzina z dzieckiem. W czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał, że prokurator będzie stawiał zarzuty podejrzanemu kierowcy BMW. Z ustaleń wynika, że mężczyzna jechał z prędkością co najmniej 253 km/h.

Zarzuty dla kierowcy BWM

W sobotę 16 września br. po godz. 19 na autostradzie A1 w Sierosławiu (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) w tragicznym wypadku z udziałem samochodów bmw i kia zginęła trzyosobowa rodzina, w tym 5-letnie dziecko.

Ziobro został zapytany w czwartek w Lublinie przez dziennikarzy, czy prawdopodobny sprawca wypadku usłyszy zarzuty i czego można dalej się spodziewać w tej sprawie. Minister odpowiedział, że postępowanie przechodzi ze sprawy in rem (w sprawie) do poziomu postępowania ad personam (przeciwko konkretnej osobie).

„To oznacza, że prokurator zdecyduje się stawiać zarzuty. Materiał dowodowy był gromadzony bardzo skrupulatnie, ale warunkiem postawienia skutecznego zarzutu i ewentualnych środków zapobiegawczych było pozyskanie choćby wstępnej opinii biegłych” – mówił Ziobro.

Więcej szczegółów w tej sprawie zdradziła "Rzeczpospolita". – Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na wydanie postanowienia o przedstawieniu temu kierowcy zarzutów z artykułu 177 paragraf 2 kodeksu karnego, dotyczących spowodowania wypadku – przekazała cytowana przez dziennik prok. Anna Mosur z Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim

Co najmniej 253 km/h

Ziobro przekazał również, że polska filia BMW nie posiadała narzędzi informatycznych pozwalających na uzyskanie dostępu do zapisów z samochodu i trzeba było sprowadzić je z Niemiec.

„Po uzyskaniu tych danych natychmiast sprawa została ukierunkowana już w nową fazę postępowania. To oznacza, że prokurator – w oparciu o wstępną opinię biegłego – będzie stawiał zarzuty podejrzanemu” - sprecyzował.

Ziobro zapytany, kiedy może się to wydarzyć odparł, że „wydałem polecenia, by czynności prowadzone były dynamicznie, jak to tylko jest możliwe”.

Z ustaleń biegłego wynika, że samochód bmw, który uczestniczył w wypadku na A1, jechał z prędkością co najmniej 253 km/h.

We wtorek Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim opublikowała informację w sprawie tragicznego wypadku na A1, w której poinformowała, że w sprawie tej "trwają intensywne czynności dowodowe i przesłuchania świadków".

„Tuż po zdarzeniu z udziałem prokuratora i biegłego dokonano oględzin miejsca wypadku, zwłok oraz obu uczestniczących w wypadku samochodów marki BMW i KIA. Przesłuchano w charakterze świadków osoby, które podjęły próbę udzielenia pomocy ofiarom, a także osoby, które utrwaliły moment tragedii na kamerach we własnych pojazdach. Przeprowadzono również badanie trzeźwości i test na obecność substancji odurzających u kierującego bmw z wynikiem negatywnym" - napisano w informacji.

MP

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości