źródło: PAP
źródło: PAP

Trwają negocjacje Ukrainy i UE. Konsensus coraz bliżej

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 190
Spotkanie szefów unijnych dyplomacji w Kijowie to ważny sygnał wsparcia dla jedności Ukrainy ze strony UE – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z jej tematów były korytarze transportowe dla ukraińskiej żywności.

Zełenski: To ważny sygnał jedności między UE a Ukrainą

To ważny sygnał jedności pomiędzy UE a Ukrainą - powiedział Zełenski w podziękowaniu za spotkanie wyjazdowe ministrów spraw zagranicznych, które odbyło się w poniedziałek w ukraińskiej stolicy.

Naradę zwołał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który podkreślał, że jest to pierwsze w historii spotkanie przedstawicieli dyplomatycznych wszystkich 27 państw członkowskich poza granicami Unii Europejskiej.

Negocjacje posuwają się do przodu

W rozmowie telefonicznej Zełenskiego z von der Leyen poruszono temat korytarzy eksportowych dla ukraińskich produktów rolnych.

- Strony zgodziły się na konstruktywny dialog w sprawie zniesienia jednostronnych ograniczeń eksportu ukraińskich produktów rolnych przez państwa członkowskie UE oraz zgodziły się z koniecznością poszukiwania środków wsparcia dla ukraińskich rolników - poinformowało biuro prasowe Zełenskiego.

- Prezydent pochwalił inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą przygotowania instrumentu finansowego mającego pomóc naszemu krajowi - Ukraine Facility o wartości 50 miliardów euro na okres czterech lat i zwrócił uwagę na konieczność dalszego wsparcia ze strony wszystkich państw członkowskich UE - przekazano w komunikacie biura prezydenta Ukrainy.

MB

Fot. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Źródło: PAP/Viktor Kovalchuk

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka