Szef MSZ Zbigniew Rau: "Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy". Fot. 	PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Szef MSZ Zbigniew Rau: "Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy". Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Polacy wciąż są w Strefie Gazy. „Lista ewakuacyjna wysłana prawie miesiąc temu”

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Postęp izraelskiej operacji wojskowej w Gazie był tematem wtorkowej rozmowy telefonicznej szefa MSZ Zbigniewa Raua z szefem izraelskiej dyplomacji Elim Cohenem. "Skorzystaliśmy również z okazji, aby omówić sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie" - przekazał minister Rau.

Polacy wciąż są w Strefie Gazy. Rau: Omówiłem sytuację z szefem izraelskiego MSZ

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z izraelskim Ministrem Spraw Zagranicznych Eli Cohenem na temat postępu izraelskiej operacji wojskowej w Gazie będącej odpowiedzią na barbarzyński atak terrorystyczny Hamasu" - napisał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych szef polskiej dyplomacji.


"Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy w związku z moim udziałem w czwartkowej konferencji w Paryżu. Ponieważ Izrael nie będzie w niej uczestniczył, chciałem poznać punkt widzenia ministra Cohena w tej sprawie" - przekazał szef MSZ.

"Skorzystaliśmy również z okazji, aby omówić sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie. Jestem wdzięczny ministrowi za osobiste zaangażowanie w zorganizowanie pomocy dla naszych obywateli. Sytuacja ludności cywilnej musi budzić szczególną troskę rządów demokratycznych. Polska i Izrael będą podążać ścieżką współpracy w tej kwestii" - dodał polski minister spraw zagranicznych.


Polska czeka na formalną decyzję strony izraelskiej

We wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w Radiu ZET, że Polska czeka na formalną decyzję strony izraelskiej, by polscy obywatele mogli opuścić Strefę Gazy. Zaznaczył, że lista ewakuacyjna została przez stronę polską wysłana prawie miesiąc temu. Zapewnił, że MSZ cały czas jest w kontakcie z Polakami w Strefie Gazy za pośrednictwem służby konsularnej i dyplomatycznej.


Przypomniał, że w poniedziałek, w trybie pilnym, w siedzibie polskiego MSZ zostały przeprowadzone rozmowy z ambasadorami Egiptu, Izraela i Palestyny, a ich przedmiotem były kwestie wznowienia funkcjonowania przejścia granicznego między Strefą Gazy a Egiptem w Rafah i umożliwienie ewakuacji tą drogą polskich obywatelom. W poniedziałek polski resort dyplomacji wskazywał, że w Strefie Gazy pozostaje ok. 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym ok. 30 Polaków.

Problemy z wydostaniem się ze Strefy Gazy

W poniedziałek po południu władze graniczne w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy oświadczyły, że przejście w Rafah na granicy z Egiptem jest ponownie otwarte wyłącznie w celu ewakuacji Egipcjan i obcokrajowców oraz osób posiadających podwójne obywatelstwo. Podkreśliły, że zgodnie z decyzją władz egipskich osoby, które nie zostały umieszczone na specjalnej liście, nie będą mogły przekroczyć granicy.

Ewakuacja cudzoziemców przez przejście w Rafah rozpoczęła się w środę 1 listopada. Hamas zawiesił ją w sobotę po tym, jak Izrael odmówił zezwolenia rannym Palestyńczykom na wyjazd do egipskich szpitali. Agencja AFP powiadomiła, że ponowne otwarcie przejścia nastąpiło po tym, jak Izrael wyraził zgodę, dzięki mediacji egipskiej, na przejazd do Egiptu 30 rannych osób.

KW

Źródło zdjęcia: Szef MSZ Zbigniew Rau: "Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy". Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka