Rafał Trzaskowski z dziećmi. Fot. PAP/Paweł Supernak
Rafał Trzaskowski z dziećmi. Fot. PAP/Paweł Supernak

Trzaskowski ma powody do radości. Raport potwierdza pozytywny trend

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Turystyka w Warszawie wraca do stanu sprzed pandemii. W 2022 roku stolicę odwiedziło 9 mln osób. Z kraju przyjechało 7,1 mln turystów, a z zagranicy 1,9 mln. Wśród gości zagranicznych dominowali Brytyjczycy i Niemcy. Takie informacje przynosi opracowanie "Turystyka w Warszawie. Raport 2022" - poinformował stołeczny ratusz.

Ruch turystyczny w Warszawie znów rośnie

Z raportu przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki wynika, że ruch turystyczny w stolicy, w porównaniu do 2021 roku, zwiększył się o 78 proc. Do poziomu z 2019 roku brakuje już tylko 11 proc. W przypadku turystów krajowych, których najwięcej przyjechało z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego, można już mówić o powrocie do wyników sprzed pandemii – różnica w stosunku do roku 2019 wyniosła tylko 2 proc.

Twórcy raportu przy szacowaniu ruchu nie uwzględnili obywateli Ukrainy, którzy w zdecydowanej większości nie przyjechali do stolicy w celach turystycznych czy biznesowych.


Jakie miejsca w Warszawie najchętniej odwiedzają turyści

Największą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszyły się w ubiegłym roku: Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, a także Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion PGE Narodowy.

– Chcemy, żeby Warszawa była coraz bardziej atrakcyjnym miastem, nie tylko dla mieszkanek i mieszkańców, ale także dla turystów. Służą temu nasze inwestycje w ramach Nowego Centrum Warszawy, w tym budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przebudowa ulicy Chmielnej, ale również planowane niebawem otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Cieszy nas tytuł najlepszego kierunku turystycznego „European Best Destination 2023”. Mamy nadzieję, że przez długi czas będzie on magnesem przyciągającym do Warszawy odwiedzających z kraju i zagranicy – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


W ubiegłym roku zanotowano w Warszawie łącznie 14,8 mln odwiedzin

Przy określaniu wielkości ruchu turystycznego twórcy raportu po raz pierwszy uwzględnili dane pochodzące z dużych zbiorów danych (big data), które odzwierciedlają zachowania użytkowników smartfonów. W ten sposób oszacowali liczbę przyjazdów do stolicy na jeden dzień (bez noclegu). Po dodaniu do niej liczby przyjazdów turystycznych okazało się, że w ubiegłym roku zanotowano w Warszawie łącznie 14,8 mln odwiedzin.

– Raport pokazuje, że po przerwie w podróżowaniu, spowodowanej pandemią COVID-19, turyści coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta. To bardzo dobra informacja także dla mieszkańców, gdyż ponad 80 proc. warszawiaków zauważa, że rozwój turystyki w Warszawie pozytywnie wpływa na ich życie – powiedział dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras.


W Warszawie przybyło 239 obiektów hotelowych

W stolicy przybyło 239 obiektów hotelowych, w tym 3 hotele. W sumie oferta dla turystów powiększyła się o ponad 4 tys. miejsc hotelowych. 15 obiektów hotelowych znajduje się obecnie w budowie lub ich budowa jest planowana w Warszawie.

W 2022 roku w stolicy odbyło się blisko 9 tys. wydarzeń korporacyjnych i motywacyjnych, konferencji i kongresów oraz targów i wystaw. Wzięło w nich udział ponad 1,2 mln osób. Najwięcej wydarzeń zorganizowały branże: handlowo-usługowa, medyczna i techniczna. Przemysł spotkań powoli odradza się po pandemii, ale nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed 2020 roku.

Raport „Turystyka w Warszawie” ukazuje się od 2015 roku.

KW

Źródło zdjęcia: Rafał Trzaskowski z dziećmi. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka