fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Niemcy stanowią zagrożenie dla naszych interesów? Polacy są podzieleni

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
"Rzeczpospolita" zapytała, czy według Polaków współczesne Niemcy stanowią zagrożenie dla realizacji interesów naszego państwa. Największa liczba badanych stwierdziła uważa, że nie trzeba się obawiać niemieckich wpływów w tej kwestii. Spory jest jednak odsetek sądzących inaczej.

Prawie połowa Polaków nie obawia się niemieckich wpływów

"Czy Pani/Pana zdaniem współczesne Niemcy stanowią zagrożenie dla interesów Polski?" – takie zapytano w sondażu przeprowadzonym przez pracownię SW Research na zlecenie portalu "Rzeczpospolitej". 

"Tak" odpowiedziało 34,6 proc. badanych. Odpowiedzi "nie" w kontekście zagrożenia ze strony niemieckiej udzieliło 48,3 proc. respondentów. Zdania na ten temat nie ma 17,1 proc. uczestników sondażu.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.


Młodzi mniej obawiają się niemieckich wpływów

A jak opinie na temat niemieckich wpływów rozkładają się wśród różnych grup wiekowych? Na to pytanie twórcy sondażu również odpowiedzieli.

- Zachodni sąsiad nie zagraża polskim sprawom w opinii 54,9 proc. badanych, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat i zbliżonego odsetka (54 proc.) badanych posiadających wyższe wykształcenie. Zdanie takie podziela ponad połowa (56 proc.) badanych o dochodach mieszczących się w granicach 4001 zł – 5000 zł netto i prawie 6 na 10 (58 proc.) osób z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - skomentowała "Rzeczpospolitej" wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Za zagrożenie Niemcy uważa 35,9 proc. respondentów w wieku powyżej 50 lat oraz 41,1 proc. mieszkańców miast liczących od 20 do 99 tys. mieszkańców.

MB

Fot. Niemcy, Berlin. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka