Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jest prezydentem Krakowa od 21 lat. Jacek Majchrowski zdecydował, co dalej

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił, że nie wystartuje w wyborach samorządowych i wskazał kandydata na swojego następcę. Ostatnie sondaże nie były dla Majchrowskiego najlepsze. Wskazywały, że może otrzymać zaledwie ok. 10 albo kilkanaście procent poparcia i nie przejść do drugiej tury wyborów.

Majchrowski zdecydował: Nie wystartuje

Wybory samorządowe mają się odbyć wiosną 2024 r. Majchrowski rządzi w Krakowie piątą kadencję - od 2002 r. Ustawa pozwala mu jeszcze kandydować na jedną kadencję.

- Chciałem powiedzieć bardzo wyraźnie że nie zamierzam kandydować. Mam 78 lat, jakbym kończył kadencję to miałbym 83 lata. Czuje się dobrze, więc mógłbym jeszcze funkcjonować, ale w tym wieku wolę nie ryzykować przerywania kadencji np. w połowie - poinformował prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

- Wczoraj minęło 21 lat od kiedy zostałem prezydentem. Można powiedzieć, że jest to pewna epoka i ona skłania do pewnych podsumowań - podkreśla Jacek Majchrowski. - Tak się stało, że jestem jedynym prezydentem Krakowa, który był wybierany przez społeczność miasta. Mieszkańcy powierzyli mi te funkcje pięciokrotnie i jestem z tego dumny. Jestem też najdłużej panującym prezydentem - dodał.

Prezydent Krakowa wskazał swojego następcę

Majchrowski chwalił się, że za jego rządów doszło do rozwoju miasta, wymieniał m.in. pokrycie Krakowa miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, nadrabianie "zapóźnień cywilizacyjnych", jeśli chodzi o kanalizację i ścieki. – Żyje się znacznie inaczej, niż żyło się dawnej – podkreślił. Wymieniał, że w Krakowie „ludzie chcą mieszkać i przeprowadzają się do miasta". - Jeżeli Państwo porównacie sobie Kraków sprzed 21 lat a obecny są to zupełnie dwa różne miasta - podsumował swoje 5 kadencji.

Jacek Majchrowski wskazał też kandydata na swojego następcę. - Urząd ten powinien objąć ktoś, kto ma chęć i pojęcie o mieście i jest osobą, która jest dostępna cały czas i znająca mechanizm funkcjonowania miasta. Najlepszym kandydatem, którego mogę wskazać jest mój zastępca Andrzej Kulig – zaznaczył Jacek Majchrowski.


Sondaż: Kto na prezydenta Krakowa

W sobotę (18 listopada) Instytut Badań Samorządowych na zlecenie Big Data 4 Leaders opublikował wyniki największego badania opinii publicznej w Krakowie w tej kadencji samorządu przeprowadzonego 15 października na próbie 2000 mieszkańców Krakowa. Z sondażu metodą wywiadów bezpośrednich exit poll wynika, że gdyby wybory odbyły się w październiku 2023 r. wygrałby je lider Stowarzyszenia "Kraków dla Mieszkańców" - Łukasz Gibała. W wyborach mógłby liczyć na poparcie 30,19 proc. Drugie miejsce zajęłaby kandydatka Prawa i Sprawiedliwości - Małgorzata Wassermann z wynikiem 19,54 proc.

Według sondażu do drugiej tury nie wszedłby kandydat Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski, który oficjalnie ogłosił chęć kandydowania, zajął trzecie miejsce z poparciem 19,03 proc. Obecny prezydent Jacek Majchrowski znalazłby się dopiero na 4. miejscu z wynikiem 9,79 proc., nie mając szans na ponowny wybór. Dodajmy, że prof. Jacek Majchrowski prezydentem Krakowa jest od 21 lat.

Marne szanse w tym sondażu ma również Stanisław Mazur, rektor UEK, który w piątek jako pierwszy ogłosił chęć kandydowania - zdobył zaledwie 3,82 proc. Sondaż był jednak przeprowadzany zanim 54-letni Mazur oficjalnie zapowiedział swój start.

Zapytany o to czy, sondaże wpłynęły na jego decyzję, prezydent Jacek Majchrowski odparł: - Nigdy się nie kierowałem sondażami, które były publikowane. Przez całe 20 lat.

Pozostali kandydaci na prezydenta Krakowa

Wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta Krakowa wymienia się także prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Piotra Kempfa (PSL), Ireneusza Rasia (partia Centrum dla Polski), Michała Drewnickiego (PiS), Rafała Komarewicza (Polska 2050), Darię Gosek-Popiołek (Lewica), Konrada Berkowicza (Konfederacja), Tomasza Urynowicza (radny niezależny województwa małopolskiego).


ja

Na zdjęciu Jacek Majchrowski. Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka