fot. Canva
fot. Canva

Co jest dla młodego pokolenia najważniejsze w życiu? Priorytety pokolenia Z i millenialsów

Redakcja Redakcja Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Młodych Europejczyków zapytano, co w życiu jest dla nich ważne. Dla młodych Polaków najważniejsze w życiu są zdrowie emocjonalne i fizyczne oraz relacje osobiste. Na kolejnych miejscach znajdują się sukces zawodowy czy zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Różnice w podejściu do tych priorytetów są niewielkie.

Polacy przywiązują największą wagę do zdrowia emocjonalnego

„Zdrowie emocjonalne osób z pokolenia Z i milenialsów, co porusza młode Europejki i młodych Europejczyków?” to badanie obejmujące osoby z pokolenia Z (19- 25 lat) i milenialsów (26 – 36 lat) z 12 krajów: Włoch, Holandii, Portugali, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji, Grecji i Polski.

Polacy i Portugalczycy przywiązują największą wagę do zdrowia emocjonalnego (ponad 95 proc.), ich koleżanki i koledzy z Europy również uważają, że jest to istotne (88 proc.). Dla Polaków najważniejsze w życiu są relacje osobiste (95 proc.), zdrowie emocjonalne (95 proc.) i fizyczne (93 proc.). Jedynie 46 proc. uznaje korzystanie z mediów społecznościowych za bardzo lub całkiem ważny aspekt życia, a 29 proc. doświadczyło FOMO (ang. fear of missing out) czyli lęku przed „wypadnięciem z obiegu” w przypadku korzystania z mediów społecznościowych.


Co jest najważniejsze dla młodych ludzi

Kluczowe dla młodych ludzi jest zapobieganie nowotworom, poprzez działania profilaktyczne oraz dostęp do personalizowanego leczenia. Jeśli chodzi o zachorowania na nowotwory to zdecydowanie więcej milenialsów (54,3 proc.) niż osób z pokolenia Z (40,7 proc.) chciałoby móc wyeliminować te choroby. Młode osoby z Polski bardziej niż ich koledzy z Europy przejmują się zagrożeniem nowotworami (Polska - 50,2 proc, a Europa - 38,8 proc.) niż zmianami klimatycznymi (Polska - 26 proc., Europa - 33,1 proc.).

Młodzi Polacy są zdania, że najważniejsze dla zdrowia są odpowiednia ilość snu i odpoczynku (79,2 proc.), regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna (76,5 proc.), dobre  nawyki żywieniowe i odpowiednia dieta (66,1 proc.). Zaledwie 18,4 proc. jest zdania, że terapia i korzystanie z profesjonalnych porad zapewniają dobre zdrowie.

Jeśli chodzi o źródła informacji o zdrowiu, to największe zaufanie młodzi Polacy mają do szpitali i ośrodków medycznych (57,1 proc.), osób, które mają za sobą osobiste doświadczenia choroby (52,9 proc.) i kampanii świadomościowych w mediach (49 proc.). Tylko co dziesiąty ma zaufanie do informacji przekazywanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Jednocześnie 77 proc. młodych osób z Polski polega na informacjach przekazywanych przez personel medyczny (lekarz, pielęgniarka).

W przypadku funduszy na działania mające na celu poprawę sytuacji na świecie, to młode pokolenie przeznaczyłoby je na badania medyczne i opracowanie innowacyjnych metod leczenia (37,2 proc.), na kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej (28,6 proc.) i przyspieszenie wdrażania medycyny personalizowanej (22,9 proc.).


Co młodzi Polacy sądzą o problemie niepłodności

Co ciekawe, aż 57 proc. ankietowanych pokłada nadzieję w rozwoju sztucznej inteligencji, która mogłaby zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie chorób. Prawie 85 proc. młodych Polaków i 82 proc. Europejczyków jest zdania, że sztuczna inteligencja jest bardzo obiecująca i będzie miała ogromny wpływ na opiekę zdrowotną, ale wymaga obserwacji, dalszego rozwoju i odpowiednich regulacji prawnych.

Zapytani o to jakie zagrożenia by wyeliminowali, gdyby mogli cofnąć się w czasie, młodzi ludzie odpowiedzieli, że zmiany klimatu (26 proc.), i nierówności dotyczące płci, dostępu do opieki zdrowotnej czy edukacji (21,25 proc.). Zaledwie 2,6 proc. ankietowanych z Polski uznało, że chciałoby, aby przestał istnieć problem niepłodności, ale jednocześnie 37,6 proc. chciałoby poznać przyczyny niepłodności, a 29,4 proc. interesuje się metodami wspomagania płodności. Warto zwrócić uwagę, że młodzi Polacy (25,5 proc.) tak samo jak ich koledzy z Europy (25,6 proc.) obserwują wpływ niepłodności na zdrowie emocjonalne. I prawie 47 proc. uważa, że zdrowie seksualne ma ogromne znaczenie.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Co jest dla młodego pokolenia najważniejsze w życiu? Fot. Canva

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo