fot. Pixabay
fot. Pixabay

Sejm zdecydował ws. handlu w wigilię. Tak będą czynne sklepy w grudniu

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Sejm uchwalił ustawę zakazującą handlu w wigilię, jeśli 24 grudnia przypada - tak jak w tym roku - w niedzielę. W zamian sklepy będą otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające wigilię. Oprócz tego posłowie zdecydowali, że handel w niedzielę 10 grudnia 2023 r. będzie mógł być prowadzony bez ograniczeń godzinowych.

Nikt był przeciwko zakazowi handlu w wigilię

W głosowaniu uczestniczyło 441 posłów; za nowelizacją opowiedziało się 429, nikt nie głosował przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br.

Posłowie Polski 2050-TD, autorzy przyjętej w środę przez Sejm noweli, wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

"Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia" - wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Autorzy zaznaczyli, że nowela proponuje "jednoznaczne przesądzenie, że wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu".


Dodatkowa niedziela handlowa zamiast handlu w wigilię

Jak dodano, rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. "Jednocześnie w projekcie ustawy proponuje się by w przypadku gdy wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były tzw. niedzielami handlowymi" - napisano. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Podkreślono, że każda wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Ustawa wchodzi w życie po upływie dnia następującego po ogłoszeniu.

Wcześniej sejmowa komisja gospodarki odrzuciła rządowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładający, że w Wigilię sklepy pracować nie będą, ale w zamian handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.


Tak będą czynne sklepy w niedziele w grudniu:

3 grudnia 2023 r. - zakaz handlu

10 grudnia 2023 r. - niedziela handlowa

17 grudnia 2023 r. - niedziela handlowa

24 grudnia 2023 r. (wigilia) - zakaz handlu

31 grudnia 2023 r. - (sylwester) zakaz handlu

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka