Źródło zdjęcia: Rosja delegalizuje ruch LGBT jako ekstremistyczny. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Źródło zdjęcia: Rosja delegalizuje ruch LGBT jako ekstremistyczny. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Koniec LGBT w Rosji. Ruch został zdelegalizowany

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 147
Rosyjski Sąd Najwyższy w Moskwie uznał Międzynarodowy Ruch Społeczny LGBT za organizację „ekstremistyczną”. Rosyjska władza sądownicza zarządził delegalizację RS LGBT. Takie było żądanie rosyjskiego ministerstwa sprawiedliwości. Posiedzenie sądu odbyło się za zamkniętymi drzwiami, a materiały sprawy utajniono – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Kreml wykorzysta delegalizację do prześladowania działaczy LGBTQ+

Zdaniem opozycjonistów oraz obrońców praw człowieka Kreml wykorzysta delegalizację do prześladowania działaczy LGBTQ+.

Opozycyjny rosyjski portal Meduza cytuje eksperta, który ze względów bezpieczeństwa woli pozostać anonimowy: „Zakazanie ruchu LGBT zwiększy nienawiść i nękanie społeczności. Prawdopodobnie doprowadzi do prześladowań osób LGBTQ za sam fakt ich istnienia”.

Prawnicy, którzy stają po stronie aktywistów LGBT wskazują, że „międzynarodowy ruch społeczny LGBT” nie istnieje jako organizacja. A zatem nie da się go uznać za „organizację ekstremistyczną”.


Grzywny za demonstrowanie tęczy

„Ponieważ taki ruch formalnie nie istnieje, trudno powiedzieć, co według sądu oznacza przynależność do niego. To ogromna niewiadoma: jakie działania osób LGBTQ mogą podlegać karze? Najprawdopodobniej będą to grzywny za demonstrowanie tęczy, represje wobec obrońców praw osób LGBT. Całkiem możliwe, że dodatkowo zaostrzona zostanie cenzura, już teraz doprowadzona do absurdu. A każdy aktywista LGBT będzie zagrożony” - wyjaśnia portalowi Radio Swoboda adwokat Dmitrij Zachwatow. 


"W społeczeństwie z pewnością nasili się homofobia i transfobia"

Podporządkowane Kremlowi organy ścigania powołują się z reguły na tzw. ciągłe przestępstwo, choć to niezgodne z rosyjską konstytucją. Oznacza to, że w Rosji prawo działa wstecz. – Tęczowa flaga opublikowana w 2018 r. może być podstawą do wszczęcia postępowania karnego – podkreśla Zachwatow.

„Pomimo tego, że jest to niezgodne z konstytucją, organy ścigania powołują się często na tzw. »ciągłe przestępstwo«, co oznacza, że tęczowa flaga opublikowana w 2018 r. może być podstawą do wszczęcia postępowania karnego” - tłumaczy rosyjski prawnik.

„W społeczeństwie z pewnością nasili się homofobia i transfobia” - alarmuje anonimowa rosyjska działaczka niezależnej organizacji Sfera.

KW

Źródło zdjęcia: Rosja delegalizuje ruch LGBT jako ekstremistyczny. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka