fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Klienci największego polskiego banku zagrożeni. Wydano instrukcję postępowania

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
PKO Bank Polski wydał komunikat, w którym ostrzega klientów przed zagrożeniem dla ich finansów. PKO BP zwraca uwagę, że jesteśmy na dobre przyzwyczajeni, że Internet znacznie ułatwia nam codzienne życie. Nie tylko komunikację z innymi ludźmi. Dzięki Internetowi kontaktujemy się z urzędami, płacimy rachunki, dokonujemy mnóstwa zakupów, robimy ważne transakcje, konsultujemy w sprawach zdrowotnych, zabezpieczamy swój majątek. Ale przez złe nawyki możemy też go stracić. A przecież może chodzić o pieniądze zbierane przez lata z wielkim trudem i poświęceniem. PKO BP ostrzega i radzi co robić, by nie stracić pieniędzy przez lekkomyślne korzystanie z Internetu.

PKO BP przestrzega klientów

Bank PKO BP przestrzega przed praktykami, które mogą skończyć się utratą wszystkich środków na koncie.

Po pierwsze, nie powinniśmy udostępniać innymi swoich danych. Zaczynając od loginu i hasła, kończąc na danych karty. Absolutnie nie powinniśmy udostępniać też swojego PESEL-u czy coraz popularniejszego BLIKA.

Po drugie, radzi PKO BP, nie powinniśmy zgadzać się, żeby komukolwiek opłacać zakupy poza serwisem ogłoszeniowym. Oszuści czasem próbują tej sztuki – namawiają swoje ofiary do opłacanie zakupów poza OLX, Vinted, Allegro.

Jak przypomina PKO BP, nie powinniśmy klikać w podejrzane linki. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na skrócone linki w wiadomościach e-mail, SMS lub na komunikatorach. Chodzi np. o WhatsApp i Messengera. Nie róbmy tego, nawet jeśli linki przychodzą od znajomego. To może być niebezpieczne i skończyć się utratą wszystkich środków finansowych jakie posiadamy.


PKO Bank Polski ostrzega - unikaj takich praktyk jak ognia

Zdecydowanie niewskazane jest również logowanie się do banku przez publiczne WiFi. Możemy łudzić się, że nikt „nie widzi” wrażliwych danych jakie przekazujemy tą drogą, ale to nieprawda. Jak podkreśla PKO BP, dla oszustów jesteśmy wtedy jak otwarta książka.

Nie powinniśmy także podłączać dysków zewnętrznych (np. pendrive’ów) do swojego komputera, laptopa czy notebooka, jeśli nie mamy pewności, że są bezpieczne. Wszelkiego typu dyski zewnętrzne mogą być zainfekowane oprogramowaniem, które pomoże oszustom dostać się na nasze konto bankowe - ostrzega PKO BP.


PKO BP: Tak można zabezpieczyć się przed oszustami

Warto zadbać także o dobre praktyki, które pomogą nam zabezpieczyć się przed oszustami, którzy chcą nam ukraść pieniądze z konta bankowego. PKO Bank Polski tłumaczy, o co warto zadbać w tym względzie.

Po pierwsze, jeśli ktoś przez telefon podaje się za pracownika banku, powinniśmy go sprawdzić. PKO BP zaleca, by poprosić taką osobę o pusha z jego danymi w aplikacji IKO.

Po drugie, warto czytać dokładnie powiadomienia autoryzacyjne swoich płatności. To pozwoli nam ustrzec się przed przelewem na niechciane konto znacznej sumy naszych pieniędzy.

PKO BP zachęca też, by używać skomplikowanych i różnych od siebie haseł na kontach. To utrudni – niestety wciąż zbyt częste – włamanie się na nasze konto bankowe z pomocą hasła, którego używamy i dla ważnych i dla mniej istotnych profili.


PKO BP o absolutnych podstawach

Największy polski bank uczula też, aby sprawdzać adres www i certyfikat bezpieczeństwa strony, zanim zalogujemy się do banku lub zapłacicie w internecie.

I wreszcie, PKO BP przypomina, żeby aktualizować regularnie systemy, aplikacje i przeglądarki. Powinniśmy korzystać tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami i dostawców oprogramowania.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka