Szef MSZ Radosław Sikorski zdecydował. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / PAP / Canva
Szef MSZ Radosław Sikorski zdecydował. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / PAP / Canva

Sikorski zdecydował. Anulował skargę przeciw Rosji ws. katastrofy smoleńskiej

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 197
Szef MSZ Radosław Sikorski zdecydował o zakończeniu obowiązywania Listu intencyjnego w sprawie skargi do ETPC przeciwko Rosji w związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku - poinformował w poniedziałek resort dyplomacji. MSZ zaznacza, że w związku z likwidacją Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 grudnia 2023 r. jedna ze stron Listu intencyjnego przestała istnieć.

MSZ anulował skargę przeciwko Rosji. Chodzi o katastrofę smoleńską

Ministerstwo poinformowało w wydanym w poniedziałek komunikacie, że szef MSZ Radosław Sikorski „wydał oświadczenie o niekontynuowaniu współpracy i tym samym zakończeniu obowiązywania Listu intencyjnego, podpisanego 10 października 2023 r. przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua, ówczesnego Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoniego Macierewicza oraz Pana Bena Emmersona, adwokata reprezentującego spółkę Emmerson Consulting International Ltd”.

MSZ zaznaczyło, że list podpisano tuż przed wyborami parlamentarnymi „mimo poważnych zastrzeżeń co do skuteczności wybranego modelu działania”.


"Jedna ze stron Listu intencyjnego przestała istnieć"

„W Liście intencyjnym strony zadeklarowały wolę współpracy, która miała dotyczyć przygotowania skargi międzypaństwowej przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka »w związku ze zdarzeniem lotniczym z udziałem samolotu Tu 154 M nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 roku«” - przypomniało MSZ.

MSZ zaznacza, że w związku z likwidacją Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 grudnia 2023 r. jedna ze stron Listu intencyjnego przestała istnieć.

„W tej sytuacji Minister Spraw Zagranicznych, przekazał do Mecenasa Bena Emmersona informację o zakończeniu obowiązywania listu intencyjnego i odstąpieniu od jego realizacji. Jednocześnie szef dyplomacji podziękował Panu Emmersonowi za gotowość współpracy z Polską i za jego inne działania mające na celu ochronę praw człowieka na arenie międzynarodowej” - zaznacza resort dyplomacji.


Rosja wykluczona z Rady Europy

„Warto w tym kontekście odnotować, że w dniu 16 marca 2022 r. Rosja została wykluczona z Rady Europy w następstwie agresji przeciw Ukrainie, a 16 września 2022 r. przestała być stroną Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” - czytamy w komunikacie MSZ.


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

KW

Źródło zdjęcia: Szef MSZ Radosław Sikorski zdecydował. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / PAP / Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj197 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka