Premier Polski Donald Tusk (L) oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal (P). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Premier Polski Donald Tusk (L) oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal (P). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Zwrot w stosunkach polsko-ukraińskich. Premier ogłosił reset

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 310
Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami; resecie na zasadzie równowagi - powiedział w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem RP Donaldem Tuskiem.

"Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami"

Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami; resecie na zasadzie równowagi - oświadczył w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

Nasze rządy współpracują w zakresie rozwoju infrastruktury granicznej, chcemy wdrażać wspólną kontrolę celną i graniczną; omówiliśmy sprawę utworzenia czterech nowych przejść granicznych - powiedział w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

– Będziemy również wymieniać się bazami danych dotyczących urzędów celnych i kontynuować modernizację naszych punktów kontrolnych – dodał ukraiński premier na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Donaldem Tuskiem.


"Chwała Ukrainie i chwała Polsce"

– Dziękujemy za solidarność z naszym krajem; dziękujemy za pomoc. Chwała Ukrainie i chwała Polsce. Za wolność waszą i naszą – powiedział premier Szmyhal, ostatnie zdanie wymawiając po polsku.

Szef ukraińskiego rządu wymienił trzy kluczowe cele dla swojego kraju na ten rok - są to zatwierdzenie przez Radę Europejską instrumentu wsparcia finansowego Ukraine Facility; rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; oraz jasne decyzje na szczycie NATO w Waszyngtonie w sprawie członkostwa Ukrainy w sojuszu.

– Prosimy Polskę o pomoc – powiedział Szmyhal.

Tusk deklaruje pomoc Ukrainie

Premier Donald Tusk w poniedziałek podczas wizyty w Kijowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas wspólnej konferencji powiedział, że pierwszą stolicą którą odwiedził po wyborach parlamentarnych w Polsce nie mogło być inne miasto. Polski rząd ustanowi posła Pawła Kowala pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy - zapowiedział premier Donald Tusk.

– W mojej delegacji jest także pan Paweł Kowal, którego rząd ustanowi pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy – poinformował Tusk.

– Będziemy chcieli uczestniczyć bardzo aktywnie, nie tylko w pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją, ale także w procesie odbudowy – dodał. Podziękował Zełenskiemu, za „jasną deklarację, że Polska, w tym także polskie przedsiębiorstwa, polski biznes jest najserdeczniej witany w Ukrainie w naszych wspólnych przedsięwzięciach”.

– Rozmawialiśmy także i będziemy finalizować rozmowy o wspólnych inwestycjach w produkcję broni i amunicji. Od wielu dni Polska powtarza te słowa: każdy kraj w Europie, Europa jako całość i Zachód musi sprostać wyzwaniu, jakie stawia nam Rosja – podkreślił.

KW

Źródło zdjęcia: Premier Polski Donald Tusk (L) oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal (P). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka