Janina Goss. Fot. YouTube
Janina Goss. Fot. YouTube

Przyjaciółka Kaczyńskiego żegna się z kolejnym stanowiskiem. Wymiana kadr w PGE

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało w środę pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej. Wśród nich była m.in. przyjaciółka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Janina Goss. To koniec jej przygody z państwowymi spółkami.

Wymiana rady nadzorczej w PGE

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało w środę pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej, a powołało do rady siedmioro nowych, zgłoszonych przez Skarb Państwa. Na zgromadzeniu zarejestrowano akcje stanowiące 81,4 proc. kapitału zakładowego.

Walne zgromadzenie odwołało z rady Janinę Goss, Artura Składanka, Mieczysława Sawaryna, Tomasza Hapunowicza i Radosława Winiarskiego. Za ich odwołaniem padło niemal 81 proc. głosów zarejestrowanych na walnym.

Na ich miejsce powołano Elżbietę Niebisz, Eryka Kosińskiego, Małgorzatę Banasik, Andrzeja Rzońcę, Sławomira Patyrę, Andrzeja Sadkowskiego oraz Andrzeja Kozyrę. Cała siódemka została zgłoszona przez Skarb Państwa. Za powołaniem z dniem 1 lutego każdego z kandydatów do rady głosowało ponad 92 proc. zarejestrowanych na walnym głosów.


Zgodnie ze statutem spółki Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania oraz odwoływania jednego członka rady nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki. Minister aktywów skorzystał z tego uprawnienia 29 grudnia 2023 r., odwołując z rady Zbigniewa Gryglasa, a 25 stycznia br. powołując na jego miejsce Michała Domagałę.

Na stanowisku pozostała także przewodnicząca rady Anna Kowalik. Wobec zmian rada nadzorcza PGE liczy obecnie dziewięć osób.

Janina Goss określana "szarą eminencją" 

Największą uwagę przykuwa jednak nazwisko Janiny Goss. Jest to zaufana osoba Jarosława Kaczyńskiego i przez wielu określana "szarą eminencją". Goss jeszcze jakiś czas temu była na liście członków rady nadzorczej Orlenu, ale w grudniu 2023 została stamtąd odwołana na wniosek Ministra Aktywów Państwowych, Borysa Budki.

Dodatkowo w latach 2016-2022 zasiadała w nadzorze Banku Ochrony Środowiska, a od 2012 roku pełni funkcję członka zarządu w spółce Srebrna Sp. z o.o.

W latach 2009-2010 Janina Goss była także członkinią rady nadzorczej Polskiego Radia, a w latach 2006-2009 zasiadała w radzie nadzorczej TVP, pełniąc w tym czasie okresowo funkcję przewodniczącej rady.

Goss jest radcą prawnym, absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1990-2003 była członkinią Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, a od 1991 do 2003 r. - radcą prawnym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.

MP

Janina Goss. Fot. YouTube

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka