Tobiasz Bocheński. Fot. X
Tobiasz Bocheński. Fot. X

Pewny kandydat PiS na prezydenta Warszawy? „Wyborcza”: Znamy nazwisko

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do wyborów samorządowych. Już w sobotę w Warszawie odbędzie się konferencja, na której Jarosław Kaczyński przedstawi kandydata PiS na prezydenta stolicy. „Gazeta Wyborcza” pisze w czwartek, że potwierdziła u swoich źródeł, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta Warszawy.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy

Konferencja PiS odbędzie się w sobotę w Akademiku Praskim przy Floriańskiej, należącym do diecezji warszawsko-praskiej. Na Pradze-Północ PiS od ponad roku sprawuje władzę. Pod koniec 2023 r. burmistrzem został tam były poseł Paweł Lisiecki.

Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Tobiasz Bocheński, który w ubiegłym roku do końca rządów PiS był wojewodą mazowieckim – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Bocheński ma 36 lat, pochodzi z Łodzi. Z wykształcenia jest prawnikiem, ma doktorat z doktryny liberalizmu. Był dyrektorem gabinetu poprzedniego wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, następnie został wojewodą łódzkim, a w 2023 r. - wojewodą mazowieckim, zastępując Konstantego Radziwiłła. Wiosną 2023 roku przeprowadził się do Warszawy.

Według „Wyborczej” Bocheński ma za zadanie doprowadzić przynajmniej do drugiej tury w wyborach na prezydenta Warszawy. I wyprzedzić w pierwszej turze potencjalną kandydatkę lewicy, którą ma być senator Partii Razem Magdalena Biejat.

– To niewątpliwie jest inteligentny facet i to jest dobry kandydat w tym sensie, że nie będzie mobilizować wyborców anty-PiS tak, jak pięć lat temu Patryk Jaki. Ale ja bym wolał, żeby na prezydenta Warszawy startował ktoś z naszej struktury – powiedział „Wyborczej” jeden z warszawskich radnych PiS.


Trzaskowski i Mencwel - kto zawalczy urząd prezydenta Warszawy

Kto jeszcze weźmie udział w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy?

Z pewnością - dotychczasowy prezydent stolicy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. W poprzednich wyborach zagłosowało na niego aż 56,67 proc. warszawiaków, a na jego kontrkandydata z PiS Patryka Jakiego 28,53 proc. Ewentualny wybór nie zamyka przed Trzaskowskim możliwości kandydowania na prezydenta Polski w 2025 roku.

O fotel prezydenta Warszawy ubiegać zamierza się także Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

– Jeśli uzyskam poparcie rodzącej się koalicji, to pójdę wraz z zespołem mieszkańców, aktywistów, doświadczonych radnych i wsparciem ekspertów. Pójdziemy z hasłami tworzenia bardziej przyjaznej Warszawy. Takiej, w której trochę zmienią się priorytety. Na przykład przy myśleniu o kształtowaniu przestrzeni postawimy na pierwszym miejscu pieszych – mówił niedawno Jan Mencwel w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.


Biejat: Jestem zainteresowana kandydowaniem na prezydenta Warszawy

W czwartek w TVN24 współprzewodnicząca partii Razem wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat zadeklarowała: „Jestem zainteresowana kandydowaniem na prezydenta Warszawy, ta rozmowa jest na stole, jest to jedna z możliwości”.

Biejat pytana w TVN24 o to, czy będzie kandydatką Lewicy w wyborach na prezydenta Warszawy, odpowiedziała: „Ta decyzja jeszcze ostatecznie przed nami”.

– W sobotę jest posiedzenie Rady Krajowej Nowej Lewicy; również w weekend spotyka się Rada Krajowa partii Razem i będziemy podejmować decyzję o wspólnym starcie w wyborach do sejmików i w wyborach w wielu regionach – powiedziała Biejat.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. 

KW

Źródło zdjęcia: Tobiasz Bocheński. Fot. X

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka