na zdjęciu: Wykład o stosunkach polsko-ukraińskich wygłoszony przez wiceministra nauki ⁦Andrzeja Szeptyckiego⁩ dla studentów Uniwersytetu Donieckiego. fot. Andrzej Szeptycki (@szeptycki)
na zdjęciu: Wykład o stosunkach polsko-ukraińskich wygłoszony przez wiceministra nauki ⁦Andrzeja Szeptyckiego⁩ dla studentów Uniwersytetu Donieckiego. fot. Andrzej Szeptycki (@szeptycki)

Polskiemu ministrowi groziło niebezpieczeństwo. Wykład wygłosił w schronie

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Wykład o stosunkach polsko-ukraińskich wygłoszony przez wiceministra nauki ⁦Andrzeja Szeptyckiego⁩ dla studentów Uniwersytetu Donieckiego odbył się w nietypowych warunkach jak na standardy akademickie. Ale dla Ukraińców przebywanie w schronach to od początku wojny codzienność.

Podczas ataku na Kijów polski wiceminister był zmuszony do ukrycia się w schronie

W środę rano, podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, składający wizytę w Kijowie wiceminister nauki Andrzej Szeptycki zmuszony był do ukrycia się w schronie. Poranek w ukryciu spędził także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który również znajduje się w ukraińskiej stolicy.

"Mamy dziś zaplanowane kolejne spotkania, dlatego ze względów bezpieczeństwa pozwolę sobie bez szczegółów. Musieliśmy zmienić grafik z powodu alarmu. Myśmy spędzili w schronie zaledwie trzy godziny, wielu Ukraińców - długie miesiące. To tylko jedna z wielu konsekwencji zbrodniczej wojny prowadzonej przeciwko Ukrainie przez Putina" – mówił Szeptycki w rozmowie z PAP.

Zdjęcie wiceministra w schronie jednego z kijowskich hoteli opublikował na platformie X (d. Twitterze) członek jego delegacji, ekspert ds. Europy Wschodniej i wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego dr Łukasz Adamski.

"Byłem w tym samym schronie razem z polską delegacją, z ministrem Szeptyckim na czele" – napisał Łukasz Adamski na platformie X.

Zdjęcie ze schronu pokazał także szef Borrell, który przybył do Kijowa we wtorek. "Zaczynam poranek w schronie, gdy w całym Kijowie rozbrzmiewają alarmy powietrzne. Taka jest codzienna rzeczywistość dzielnego narodu ukraińskiego, odkąd Rosja rozpoczęła nielegalną agresję" – napisał przedstawiciel władz UE.

Wiceminister nauki wygłosił wykład w schronie

Andrzej Szeptycki przyjechał do Kijowa w ramach swojej drugiej wizyty zagranicznej po objęciu stanowiska wiceministra nauki, odpowiedzialnego za współpracę zagraniczną. Spotkał się tu m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mychajłem Wynnyckim oraz wygłosił wykład poświęcony polsko-ukraińskiej współpracy naukowej w Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki. Spotkanie ze studentami odbyło się w Winnicy, gdzie przedstawiciela polskiego resortu nauki zaskoczył alarm bombowy.


SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka