PAP/Tomasz Gzell
PAP/Tomasz Gzell

Koalicja Obywatelska zyskuje w oczach Polaków. Zaliczyła spory skok poparcia

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 177
Mimo że przyspieszone wybory parlamentarne to mało prawdopodobny scenariusz, to sondażownie nie przestają badać preferencji wyborczych Polaków. Najnowszy sondaż pracowni Opinia24 wskazuje, że rodacy cały czas są zainteresowani polityką. Udział w wyborach zadeklarowało bowiem 81 proc. badanych.

Sondaż Opinia24 wskazuje na wzrost poparcia dla KO

Przeprowadzony na początku lutego sondaż pracowni Opinia24 wskazuje, że 31 proc. Polaków zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską (nastąpił wyraźny wzrost aż o 6,7 punktów procentowych w porównaniu ze styczniem). Drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z 24 proc. poparciem (tu nastąpił mały spadek - o 2,3 punktów procentowych w porównaniu ze styczniem). Na podium znalazła się też Trzecia Droga na którą zagłosowałoby 16,8 proc. ankietowanych. To wynik słabszy o pół punku procentowego, w porównaniu do styczniowego badania.

Lewicę poparłoby w lutym 9,1 proc. badanych (w styczniu 9,5 proc.), a Konfederację 8,7 proc (w ubiegłym miesiącu 10,9 proc.). Bezpartyjnych Samorządowców poparłoby 1,5 proc. badanych (w styczniu 1,7 proc.), a partię Polska Jest Jedna - 2,2 proc. ankietowanych (w ubiegłym miesiącu 0,9 proc.). 5,7 Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos.


Ponad 80 proc. badanych Polaków chce pójść do urn

Na początku lutego 81 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby miały odbyć się w najbliższą niedzielę. 9 proc. ankietowanych na pewno nie zagłosowałoby w wyborach w najbliższą niedzielę, a osiem proc. badanych stanowczo nie planuje w ogóle pójść do urn wyborczych. Dwa proc. Polaków nie wie, czy wzięłoby udział w głosowaniu.

Chęć w głosowaniu najczęściej deklarują mężczyźni (83 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (89 proc.) oraz osoby w wieku 60 i więcej lat (87 proc.) Odpowiedzi "nie" częściej udzielali badani z wykształceniem podstawowym (26 proc.) oraz zawodowym (25 proc.), a także mieszkańcy miast do 20 tysięcy mieszkańców (22 proc.).

Comiesięczne badanie Puls Opinii przeprowadzono 6 i 7 lutego na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.

ja

Fotografia: Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi mogą się cieszyć z wyniku sondażu, fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka