fot. Wojsko Polskie
fot. Wojsko Polskie

Sztab wydał komunikat o ruchach wojsk na terenie Polski. Zacznie się w poniedziałek

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Sztab Generalny zapowiada od poniedziałku ruchy wojsk w związku z ćwiczeniami NATO Steadfast Defender ich polską częścią Dragon-24. W najbliższy poniedziałek rozpoczną się pierwsze przemieszczenia sprzętu na terenie Polski – poinformowano w komunikacie.

Na drogi wyjadą kolumny wojsk

Sztab Generalny ostrzega kierowców w czwartkowym komunikacie, że mogą napotkać utrudnienia w związku z ruchami pojazdów wojskowych na terenie całej Polski. Wojsko przemieszczać się będzie niemal po wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Wszystko zacznie się w najbliższy poniedziałek 12 lutego i potrwa do końca maja.

"Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami" - zaznaczono w komunikacie SGWP.

Zapewniono, że ruch pojazdów wojskowych zostanie skoordynowany tak, by jak najmniej utrudniać ruch. "Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi" - poinformowano.


Ważny apel wojskowych do kierowców

"Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Za utrudnienia przepraszamy" - dodano.

Wojsko apeluje też o niepublikowanie informacji i zdjęć przedstawiających ruchy wojsk i ich lokalizację, a także daty i godziny przejazdów poszczególnych kolumn czy informacji dotyczących startów i lądowań statków powietrznych. "Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" - zaapelował Sztab Generalny.

Manewry NATO Steadfast Defender 2024

Ćwiczenia "Steadfast Defender 2024" to największe manewry NATO od 1988 r. Weźmie w nich udział 90 tys. żołnierzy z 31. krajów członkowskich i Szwecji, która jest na ścieżce akcesyjnej do Sojuszu. Oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i potrwają do końca maja. Większość działań odbędzie się państwach Europy środkowej, w tym w Polsce.

Polska jest jednym z państw-gospodarzy ćwiczeń Steadfast Defender 2024. Jednym z elementów ćwiczenia będzie przyjmowanie w kraju sprzętu i żołnierzy sił zbrojnych sojuszników. Elementem ćwiczenia będzie też polskie narodowe ćwiczenia Dragon-24, w który, udział weźmie ok. 15 tys. polskich żołnierzy, wspartych przez ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszników i 3500 sztuk sprzętu z 10 państw NATO.

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 są reakcją Sojuszu Północnoatlantyckiego na napaść Rosji na Ukrainę i rosyjskie groźby pod adresem państw NATO. Mają zweryfikować zdolność NATO do szybkiej mobilizacji i transportu wojsk amerykańskich w celu "wzmocnienia obronności Europy".

Manewry będą przeprowadzane na obszarze od Atlantyku po wschodnią flankę NATO i przybiorą formę scenariusza konfliktu z "przeciwnikiem porównywalnej wielkości". W ćwiczeniach weźmie udział około 50 okrętów wojennych, 80 statków powietrznych i 1100 wozów bojowych.

ja

Fotografia ilustracyjna: Przejazd kolumn wojskowych, fot. Wojsko Polskie

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo