Donald Tusk (L) i Andrzej Duda (P). Fot. PAP/Marcin Obara / Canva
Donald Tusk (L) i Andrzej Duda (P). Fot. PAP/Marcin Obara / Canva

Rada Gabinetowa. Spore kontrowersje wokół spotkania Dudy i Tuska

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent Andrzej Duda z przedstawicielami rządu chce porozmawiać m.in. przyszłości inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownia atomowa. Media zastanawiają się, czy tematem spotkania będą także niedawne wypowiedzi Donalda Trumpa na temat NATO i Rosji. I tweeterowe zaczepki Donalda Tuska pod adresem prezydenta Dudy.

Szczerba: Prezydent jest niedoinformowany ws. CPK

Politycy koalicji rządzącej zapowiedzieli, że podczas Rady „prezydent otrzyma informacje, z których sobie nie zdawał sprawy, jeśli chodzi o CPK”. – Otrzyma informacje dotyczące tego, ile wydano pieniędzy bez uzyskania jakiegokolwiek efektu – powiedziała wiceszefowa MEN Joanna Mucha.

– Prezydent jest niedoinformowany w kwestii CPK. Emocjonalnie i politycznie zaangażował się w ten projekt, jednocześnie będąc zauroczonym wizualizacjami bez jakiejkolwiek wiedzy merytorycznej – powiedział poseł KO Michał Szczerba.

Dodał, że zwołując Radę prezydent „korzysta z atrybutu konstytucyjnego, a jednocześnie wygląda na to, że chce być recenzentem i krytykiem, a to nie jest rola prezydenta”.

– Szkoda, że (prezydent) nie poczekał na audyty, które pokażą w jaki sposób wydatkowano te pierwsze 2 mld złotych na projekt CPK, co do których są już w tej chwili poważne wątpliwości – podkreślił poseł KO.


"CPK nie może być skarbonką bez dna"

Jak zaznaczył, taka inwestycja nie może być „skarbonką bez dna”, co – jego zdaniem - pokazały wcześniejsze realizacje projektów inwestycyjnych PiS. – Zakładane kwoty zawsze się zwiększały – przypominał polityk KO. – Mam wrażenie, że cały ten projekt był mocno naciągany i przeskalowany – podkreślił.

Jako kolejny problem projektu CPK Szczerba wymienił „status lotniska Okęcie”. – Uważam, że nie może ono ucierpieć. Mam wrażenie, że ktoś nie uwzględnił kosztów projektu CPK, jak i konsekwencji dla trzech mazowieckich lotnisk – Okęcia, Modlina i Radomia – zaznaczył.

Szczerba przypomniał, że razem z posłem KO Dariuszem Jońskim kontrolowali spółkę CPK, „wskazując na rozrzutność, brak danych i to, że oparto cały projekt o chęć pozyskania inwestora zagranicznego, zewnętrznego”.

– Dzisiaj widzimy, że to wszystko było patykiem po wodzie pisane. Żadne umowy nie zostały podpisane, były wyłącznie parafowane albo ograniczyły się do lisów intencyjnych, więc pytanie - czy Polskę stać na tak wielkiego misia, jakim mogłoby być CPK, czy też nie warto zracjonalizować tego projektu, zostawiając lotnisko Okęcie w spokoju – mówił poseł KO.


Rada Gabinetowa. Mastalerek o słowach Trumpa i Tuska

Czy słowa Donalda Trumpa znajdą się wśród tematów na dzisiejszej Radzie Gabinetowej, o co apeluje Donald Tusk? – Oczywiście, że pan prezydent nie posłucha premiera i to nie będzie w agendzie spotkania – powiedział w Radiu ZET gość Bogdana Rymanowskiego - szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Zdaniem Mastalerka wypowiedź byłego prezydenta Ameryki „to oczywiście ważna sprawa”. Polityk dodał jednak: „Ale wówczas trzeba by rozmawiać o skandalicznym tłicie premiera Tuska”, gdyż „podważył polską politykę wobec Ameryki”. 

– Dotąd był konsensus, że w naszym interesie jest to, że ktokolwiek rządzi w USA i Polsce, by nasze relacje były strategiczne. Premier Tusk na użytek Twittera i chwilowej, politycznej nawalanki podważył tę zasadę – uważa Marcin Mastalerek. 

Jego zdaniem, szef polskiego rządu obraził połowę amerykańskiej sceny politycznej w momencie, kiedy za niecały rok są tam wybory. 

– Czy Rada Gabinetowa poprawi relacje prezydenta z premierem  – zapytał Bogdan Rymanowski.

– Mam nadzieję – odpowiedział Marcin Mastalerek.

"Rząd powinien wziąć się do roboty"

Po co prezydentowi Rada Gabinetowa? - dopytywał Rymanowski.

– Cel jest prosty - by te projekty, strategiczne projekty – CPK, atom i zbrojenia - powstały – tłumaczy szef Gabinetu Prezydenta RP. 

Minister dodał, że „to nie są projekty PiS”, ponieważ „popierają je parlamentarzyści ze wszystkich ugrupowań” i zaznacza, że Andrzej Duda „wokół tych inwestycji będzie budował poparcie społeczne”. 

Czy doszło do defraudacji pieniędzy?

– Jeśli kiedykolwiek dochodziłoby do defraudacji przy jakichkolwiek inwestycjach, to nie podważa to strategicznych inwestycji. Albo potrzebujemy w Polsce atomu, CPK i zbrojeń - potrzebujemy - albo robimy wymówki. Rząd powinien wziąć się do roboty. Po to spotkanie – zaznaczył Marcin Mastalerek w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk (L) i Andrzej Duda (P). Fot. PAP/Marcin Obara / Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka