na zdjęciu: zakupy w supermarkecie (zdjęcie ilustracyjne) Henryk Borawski - praca własna, CC BY-SA 3.0
na zdjęciu: zakupy w supermarkecie (zdjęcie ilustracyjne) Henryk Borawski - praca własna, CC BY-SA 3.0

Wiadomo, co się stanie z zakazem handlu. Nowe prawa pracowników

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Zakaz handlu ma zostać zniesiony przez rząd Koalicji Obywatelskiej - donosi serwis MondayNews. Poza tym KO zamierza zagwarantować pracownikom dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. Nie jest natomiast jasne, kiedy nowe przepisy będą mogły wejść w życie.

Zakaz handlu do zniesienia. Koalicja zdecydowana

Zniesienie zakazu handlu było jedną z obietnic wyborczych koalicji, która wygrała październikowe wybory w ubiegłym roku. Jest to jednak kwestia, która nie jest paląca, rząd ma inne priorytety i nic dziwnego, że zniesienie zakazu handlu nie jest pilną sprawą skoro Polacy zdążyli się przyzwyczaić do obecnego stanu. Potwierdzają to ostatnie badania agencji MondayNews, z których wynika, że przeciwników zniesienia zakazu handlu jest obecnie niemal tyle samo, ile zwolenników liberalizacji prawa handlowego (44 proc. do 46 proc.)

Z ustaleń serwisu wynika, że Koalicja Obywatelska zniesie zakaz handlu w niedziele. Nie oznacza to jednak, że pracownicy mają się czego obawiać przed powrotem do pracy w ostatni dzień tygodnia. Prawo pracy zostanie tak znowelizowane, żeby każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.


Kiedy zakaz handlu zostanie zniesiony? Trzeba się uzbroić w cierpliwość

Te zapowiedzi brzmią obiecująco, a największymi wygranymi nowelizacji prawa handlu mogą być centra handlowe. Nie jest natomiast jasne, kiedy nowe przepisy będą mogły wejść w życie. Według ekspertów zmiany w tym zakresie zajmą sporo czasu, ponieważ wymagają szeregu czasochłonnych działań, w tym konsultacji.

Według komunikatu MRPiPS konieczne będzie dokonanie oceny możliwego wpływu wprowadzenia ewentualnych, nowych rozwiązań m.in. na sektor finansów publicznych, na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rynek pracy, sytuację pracowników oraz ich rodzin.

Zakaz handlu został wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy i obowiązuje od początku marca 2018 roku. Z biegiem czasu stopniowo wprowadzano kolejne ograniczenia, początkowo dotyczące części niedziel w miesiącu. Aktualnie sklepy mogą być otwarte zaledwie w kilka takich dni w roku. We wszystkie niedziele mogą pracować tylko niewielkie sklepy, pod warunkiem, że za kasą stoi właściciel.

na zdjęciu: zakupy w supermarkecie (zdjęcie ilustracyjne) Henryk Borawski - praca własna, CC BY-SA 3.0

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka