Andrzej Duda, Monika Pawłowska. Fot. PAP/Marcin Obara / Canva
Andrzej Duda, Monika Pawłowska. Fot. PAP/Marcin Obara / Canva

Duda o Tusku. Skomentował też sytuację Moniki Pawłowskiej

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Prezydent RP komentując w czwartek objęcie mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim przez Monikę Pawłowską ocenił, że spotęguje to chaos konstytucyjny. Dodał, że gdyby Pawłowska skonsultowała się z nim przed podjęciem decyzji prosiłby ją, aby wstrzymała się do całkowitego wyjaśnienia sprawy mandatu Kamińskiego. Andrzej Duda wypowiedział się też jasno o Donaldzie Tusku.

Andrzej Duda mocno o mandacie dla Moniki Pawłowskiej

Prezydent Andrzej Duda odniósł się na antenie Polsat News do objęcia mandatu poselskiego przez Monikę Pawłowską. Pawłowska zadeklarowała we wtorek, że obejmie mandat po Mariuszu Kamińskim, który utracił go po prawomocnym wyroku skazującym Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Zmartwiłem się kiedy o tym usłyszałem, bo uważam, że minister Mariusz Kamiński nie utracił swojego mandatu – powiedział.

Prezydent podkreślił, że tę ocenę jednoznacznie potwierdziła „właściwa izba Sądu Najwyższego, czyli Izba Kontroli Nadzwyczajnej”.

Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę z tego, że większość parlamentarna ma w tej sprawie „inne zdanie”. – Koalicja rządząca z marszałkiem Hołownią na czele, nie uznaje tego wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej, ale kiedy ta sama Izba potwierdza ważność wyborów, to już uznaje, bo to są ich mandaty – stwierdził prezydent.

Komentując sprawę Pawłowskiej ocenił, że „jest to pogarszanie sytuacji oraz tworzenie coraz większego chaosu konstytucyjnego”. – Źle się dzieje – dodał.

Pytany o to, czy namawiałby Pawłowską do tego, by nie przyjmowała mandatu, prezydent odparł: „Gdyby rozmawiała ze mną prosiłbym, żeby się wstrzymała do czasu wyjaśnienia tej sprawy w pełni”.


Mandat poselski dla Moniki Pawłowskiej

Monika Pawłowska uzyskała mandat posła Sejmu IX kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z ramienia partii Wiosna, następnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy.

W marcu 2021 r. opuściła klub i partię Wiosna, przechodząc do Porozumienia Jarosława Gowina i zostając posłanką niezrzeszoną.

We wrześniu 2021 r. opuściła Porozumienie i kolejnego dnia poinformowała o przystąpieniu do klubu PiS, zostając następnie członkinią tej partii.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydowała z list PiS, otrzymując 10 789 głosów.

Duda o Tusku: Dobry rozmówca, kompetentny polityk z wielkim doświadczeniem i wiedzą

Premier Donald Tusk jest dobrym rozmówcą, kompetentnym politykiem z wielkim doświadczeniem i wiedzą - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda.

– (Premier Donald Tusk – red.) jest bardzo dobrym rozmówcą, jest niezwykle kompetentnym politykiem, przede wszystkim z wielkim doświadczeniem i wielką wiedzą – powiedział Duda zapytany, czy premier Tusk jest dobrym rozmówcą.

Duda przyznał, że kontaktuje się telefonicznie z Donaldem Tuskiem, a ostatnio dzwonił do premiera, aby poinformować go, gdy otrzymał zaproszenie od prezydenta Francji Emanuela Macrona na spotkanie, które ma się odbyć w Paryżu i ma dotyczyć kwestii pomocy dla Ukrainy.


Prezydent Duda o spotkaniu z Joe Bidenem

Prezydent, mówiąc o zaproszeniu do Białego Domu, gdzie pojedzie razem z premierem Donaldem Tuskiem, powiedział, że to „ładny” gest ze strony prezydenta Joe Bidena, który zaprosił polskich polityków z okazji 25-lecia członkostwa Polski w NATO.

– Prezydent Joe Biden (...) zaprosił nas, Polskę zaprosił i to jest niezwykle ważne. Ten traktat kiedyś był podpisywany przez Polskę w obecności właśnie i prezydenta i premiera – powiedział prezydent.

– To będzie wydarzenie, które dla mnie jest wydarzeniem o charakterze, z jednej strony uroczystym, oczywiście politycznym, ale w znaczeniu bardzo symbolicznym. Proszę pamiętać, że to nie kto inny tylko właśnie pan prezydent Joe Biden wielokrotnie, między innymi tu, w Warszawie, mówił jak bardzo poważnie traktuje artykuł 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego – red.). My poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze – dodał.

Dodał, że Polska jest jednym z tych państw, które są w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wydatki na obronność i państwem przyfrontowym, które wspiera Ukrainę.

Prezydent poinformował, że Polska przeszkoliła 15 tys. ukraińskich żołnierzy, przekazała ponad 300 czołgów, ponad 350 transporterów opancerzonych, czy 10 samolotów MiG 29.

KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda, Monika Pawłowska. Fot. PAP/Marcin Obara / Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka