Jerzy Stuhr. Fot. PAP/Rafał Guz
Jerzy Stuhr. Fot. PAP/Rafał Guz

„Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść”. Jerzy Stuhr ma już dość

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Ostatnie półtora roku nie należało do najłaskawszych dla Jerzego Stuhra. Wyrok za jazdę po alkoholu, potrącenie motocyklisty w Krakowie, niezdarne próby tłumaczenia się z sytuacji nie pomogły znanemu aktorowi. Ale Jerzy Stuhr wrócił na scenę. Choć oświadczenie, jakie wygłosił przy tej okazji, wiele mówi o jego obecnej sytuacji i perspektywach na przyszłość.

Jerzy Stuhr w stołecznym Teatrze Polonia

Jerzy Stuhr w stołecznym Teatrze Polonia wystąpi w sztuce Tadeusza Słobodzianka pt. „Geniusz”. Wcieli się w niej w postać Konstantina Stanisławskiego, mistrza metody gry aktorskiej. Tadeusz Słobodzianek to były dyrektor Teatru Dramatycznego. To on musiał ustąpić Monice Strzępce, która gabinet zamieniła na waginet i odeszła w niesławie.

Teatr Polonia to teatr dramatyczny w Warszawie założony w 2005 przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury. 


Jerzy Stuhr. Koniec z teatrem i uczeniem studentów aktorstwa

Dla 76-letniego Jerzego Stuhra występ w sztuce realizowanej przez Słobodzianka ma być zwieńczeniem artystycznego dorobku. Aktor dał to do zrozumienia tuż po zakończeniu przygotowań do spektaklu - na minikonferencji prasowej dla dziennikarzy.

Jerzy Stuhr podczas rozmowy z dziennikarzami zapowiedział, że nie będzie już uczyć młodych adeptów aktorstwa. Powiedział:

„Kończę moją naukę pedagogiczną. Za stary jestem na to”.

W rozmowie z „Super Expressem” przyznał: „Są młodsi i są nowe metody. A ja przecież innego typu teatru nie umiem. No, może jeszcze oprócz Witkacego (...). Ten spektakl traktuję jako podsumowanie mojej aktorskiej, pedagogicznej głównie drogi”.

Stuhr zapowiedział co prawda koniec działalności w teatrze i na uczelni, ale zdradził, że nie zamierza zrezygnować z kariery filmowej. Jak mówił: „ Jeszcze mam ciągotki filmowe!”.

W ostatnim czasie najwięcej pisze się w kontekście potrącenia przez niego motocyklisty i ucieczki z miejsca zdarzenia w 2022 roku. Do zniknięcia aktora ze sceny przyczyniły się również jego problemy zdrowotne.

Stuhr u Szczygła

Ostatnio Jerzy Stuhr znów o sobie przypomniał szerszej publice. Niedawno wystąpił w pierwszym odcinku programu „Rozmowy (nie)wygodne” Mariusza Szczygła. Aktor opowiadał m.in. o swojej chorobie, powrocie na scenę oraz wypadku, który spowodował pod wpływem alkoholu.


O czym jest spektakl „Geniusz”?

„W »Geniuszu« schorowany Stanisławski udaje się na audiencję u Stalina w nadziei na uratowanie dręczonego represjami Wsiewołoda Meyerholda. Stanisławski podstępem i pochlebstwem skłania dyktatora do pójścia na układ: jeśli uda mu się nauczyć Stalina jak lepiej odgrywać rolę władcy, ten spełni jego trzy życzenia. I tak słynna metoda działań fizycznych zostaje wykorzystana w całkowicie pozaartystycznych celach” - czytamy w opisie spektaklu na stronie Agencji Dramatu i Spektaklu.

„Zadowolony z lekcji Stalin spełnia prośby Stanisławskiego, a w geście wspaniałomyślności postanawia odwdzięczyć się pięknym za nadobne, instruując reżysera, jak bić i karać na przykładzie krnąbrnego przewodniczącego Komisji ds. Sztuki” - głosi dalej opis przedstawienia.

Zakładamy, że Jerzego Stuhra nie ciągnie do dyktatorów poza teatrem.

Kim jest Jerzy Stuhr

Przypomnijmy, że krakowski aktor karierę aktorką rozpoczynał od występów w tamtejszym Starym Teatrze od roli Belzebuba w „Dziadach”, potem grał też w „Nocy listopadowej” czy „Wiśniowym sadzie”. Wielkim powodzeniem cieszył się jego wokalny monodram "Kontrabasista". Teatralne sukcesy odnosił również we Włoszech, gdzie wyreżyserował kilka spektakli.

W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 Jerzy Stuhr był rektorem PWST w Krakowie. Stuhr ma za sobą poważne problemy zdrowotne - m.in. miał zawał serca, nowotwór krtani i udar mózgu. Jego żoną jest skrzypaczka Barbara Kóska. Mają dwoje dzieci: Macieja (został również aktorem) i Mariannę. Od urodzenia mieszka w Krakowie.

KW

Źródło zdjęcia: Jerzy Stuhr. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości