Niemcy odmówili przekazania pocisków Ukrainie. Fot. PAP/CLEMENS BILAN
Niemcy odmówili przekazania pocisków Ukrainie. Fot. PAP/CLEMENS BILAN

Niemcy znowu to zrobili. Odmówili przekazania pocisków Ukrainie

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 135
Bundestag odrzucił w czwartek złożony przez opozycyjną frakcję CDU/CSU wniosek o natychmiastowe przekazanie przez Niemcy Ukrainie pocisków manewrujących Taurus i innego dostępnego, potrzebnego Kijowowi uzbrojenia. Za głosowało 182 posłów, 480 było przeciw.

Chadecja chciała Taurusów dla Ukrainy. Rządząca koalicja była przeciw

Lider frakcji Friedrich Merz wezwał wcześniej posłów rządowej koalicji SPD, Zielonych i FDP do poparcia wniosku CDU/CSU. „Ukraina nadal nie otrzymuje wszystkich materiałów, których pilnie potrzebuje, aby skutecznie odeprzeć rosyjską wojnę agresji” - powiedział Merz cytowany przez portal tagesschau.

W kolejnym wniosku, złożonym do debaty przez SPD, Zielonych i FDP, wzywa się do dostarczenia dodatkowych potrzebnych systemów broni dalekiego zasięgu. Pociski manewrujące Taurus nie zostały w nim wymienione.

Przypomnijmy, że w Niemczech od dawna trwa debata nad przekazaniem Ukrainie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu Taurus. Berlin obawia się, że wbrew zapewnieniom Kijów może również użyć rakiet przeciwko celom w głębi Rosji. Dlatego rząd RFN bada techniczne możliwości ograniczenia zasięgu tych pocisków zanim podejmie decyzję - informują od dłuższego czasu niemieckie media. Ale jak widać debacie nie ma końca.

W grudniu 2023 roku "Bild" pisał, że USA oraz Niemcy planują zmniejszyć dostawy broni na Ukrainę.

Weber apeluje: Priorytetem wsparcie dla Ukrainy 

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber wezwał państwa UE, aby nadały priorytet wsparciu dla Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją i nie działały „z zaciągniętym hamulcem ręcznym”.

W wywiadzie dla gazet grupy medialnej Funke Weber wezwał kraje UE do skoncentrowania się na produkcji amunicji, gdyż „armii ukraińskiej coraz bardziej brakuje amunicji”. – Podobnie jak w przypadku pandemii Covid-19 (...) cała produkcja UE musi zostać połączona i dostarczona na Ukrainę – stwierdził.

– W szczególności należy zbadać istniejące kontrakty na dostawy na całym świecie do krajów, które obecnie nie potrzebują pilnych dostaw amunicji – oświadczył Weber.

Szef EPL powiedział, że państwa UE muszą w końcu nadać priorytet wsparciu dla Ukrainy i „nie działać z zaciągniętym hamulcem ręcznym”. Zauważył, że „Ukraina broni nie tylko siebie, ale w rzeczywistości całej Europy”.


Witalij Kliczko chwali Niemcy. I apeluje

Dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę mer Kijowa Witalij Kliczko pochwalił Niemcy za udzielaną jego krajowi pomoc wojskową, ale jednocześnie wezwał do jej zwiększenia. Zaapelował m.in. o dostarczenie pocisków manewrujących Taurus. W czwartek Bundestag debatuje nad tą kwestią.

– Bronimy naszego kraju. I właśnie dlatego potrzebujemy Taurusów. Możemy ich użyć do zniszczenia rosyjskiej logistyki wojskowej – powiedział Kliczko w wywiadzie dla agencji dpa i dodał, że oczekuje pozytywnej decyzji rządu RFN w tej sprawie.

Władze Ukrainy zwróciły się do niemieckiego rządu z prośbą o Taurusy już w maju 2023 roku. Rakiety te mogą dosięgać cele oddalone o 500 km. Na początku października kanclerz Olaf Scholz podjął decyzję, że Ukraina na razie nie otrzyma tych pocisków.


"Ukraina walczy nie tylko o własne istnienie, ale także o Europę"

Kliczko po raz kolejny podkreślił, że Ukraina walczy nie tylko o własne istnienie, ale także o Europę. – Wszyscy muszą zrozumieć: bronimy każdego z was. Putin posunie się tak daleko, jak mu na to pozwolimy. Niebezpieczeństwo istnieje, niebezpieczeństwo jest wielkie – stwierdził.

Mer Kijowa przyznał, że Niemcy robią teraz wiele dla Ukrainy w zakresie pomocy wojskowej. – Niemcy w końcu się obudziły i bardzo nam pomagają – stwierdził. Potrzebna jest jednak dalsza pomoc, bo „walczymy za was i bronimy was i każdy musi to zrozumieć” - powiedział. – Byłoby wielkim błędem myśleć, że wojna jest daleko, że mnie nie dotyczy – dodał.

Kliczko zaapelował również do innych sojuszników, aby nadal stali po stronie Ukrainy. Impas w Kongresie USA w sprawie zatwierdzenia dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy określił jako „ogromne zagrożenie dla demokracji”. „Nie możemy przegrać”, ponieważ wtedy „przegra cały demokratyczny świat” - powiedział mer Kijowa.

KW

Źródło zdjęcia: Niemcy odmówili przekazania pocisków Ukrainie. Fot. PAP/CLEMENS BILAN

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka