Przedłużono zawieszenie ceł na produkty rolne z Ukrainy. Fot. Komisja Europejska
Przedłużono zawieszenie ceł na produkty rolne z Ukrainy. Fot. Komisja Europejska

Złe wieści dla rolników. PE nie uwzględnił polskich poprawek ws. ceł na towary z Ukrainy

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w czwartek przedłużenie tymczasowego zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok, od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. Odrzucono za to poprawki ze strony polskich europosłów, które były korzystne dla rolników.

Decyzja upoważnia Komisję do "podjęcia szybkich działań i nałożenia wszelkich niezbędnych środków" w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw UE spowodowanych importem z Ukrainy. Przewiduje także hamulec awaryjny w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, czyli drobiu, jaj i cukru, co oznacza, że jeśli import tych produktów przekroczy średnią wielkość w latach 2022 i 2023, cła zostaną nałożone ponownie. 


Przedłużono zawieszenie ceł na produkty rolne z Ukrainy

- Ponieważ właśnie minęła druga rocznica rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wniosek stanowi mocny sygnał niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy i jej ludzi. Przedłużenie unijnych środków handlowych zapewni Ukrainie możliwość dalszego eksportu swoich produktów rolnych do UE, co jest kluczowe dla ukraińskiej gospodarki. Jednocześnie wniosek zawiera solidne zabezpieczenia gwarantujące, że nasi rolnicy nie zostaną przytłoczeni nagłym wzrostem importu. Komisja będzie mogła ponownie wprowadzić cła lub podjąć inne niezbędne środki, jeśli uzna, że sprowadzanie określonych produktów powoduje zakłócenia na rynku. Stanowi to dobrą równowagę pomiędzy kontynuacją naszego istotnego wsparcia dla Ukrainy a niezbędną ochroną naszych rynków  - powiedziała po głosowaniu sprawozdawczyni projektu europosłanka Sandra Kalniete z Europejskiej Partii Ludowej.

W czwartek w odrębnym głosowaniu europosłowie komisji uznali również - 28 głosami za, przy 2 głosach przeciw i 6 wstrzymujących się - że wszystkie cła na import z Mołdawii powinny zostać zawieszone na kolejny rok.

Oczekuje się, że PE będzie głosował nad swoim stanowiskiem podczas sesji plenarnej w przyszłym tygodniu w Strasburgu. Jeżeli Parlament przyjmie stanowisko, Rada (państwa UE) formalnie zatwierdzi decyzję, która wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.  


Polskie poprawki odrzucone. Komentarz premiera

Polskie poprawki przepadły. Chodziło w nich o to, by "kontyngenty na cukier, jaja i drób były niższe, a hamulec bezpieczeństwa, wstrzymujący import w razie zakłóceń na rynku, można było stosować do wszystkich artykułów rolnych" - informuje RMF FM. Marek Belka, inicjator dwóch poprawek, zapewniał, że i tak zagłosuje za projektem liberalizującym handel z Kijowem, gdyż winę za obecny kryzys rolny ponosi Rosja, a nie Ukraina.  

Niezadowolony z takiego obrotu spraw jest Donald Tusk. - Jeśli stracimy ten już nie entuzjazm, ale to powszechne w Europie i w Polsce wsparcie dla Ukrainy, bo ludzie będą zmęczeni tym, że ponoszą zbyt duże ciężary, to wszyscy na tym stracimy. I Europa, i Polska, i przede wszystkim Ukraina - wskazał. - Bezrefleksyjne utrzymanie w pełni wolnego handlu z Ukrainą zaszkodzi nam i Ukrainie - komentował premier. 

Układ o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą, obejmujący strefę wolnego handlu, zapewnia ukraińskim przedsiębiorstwom preferencyjny dostęp do rynku UE od 2016 r. Bezpośrednio po rozpoczęciu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie UE w czerwcu 2022 r. wprowadziła autonomiczne środki handlowe (ATM), które umożliwiają bezcłowy dostęp wszystkich ukraińskich produktów do rynku UE. W czerwcu 2023 r. środki te przedłużono o jeden rok i mają one wygasnąć w dniu 5 czerwca 2024 r.

31 stycznia 2024 r. KE zaproponowała zawieszenie na kolejny rok ceł i kontyngentów importowych na eksport Ukrainy i Mołdawii.

Według KE całkowity import do UE z Ukrainy wyniósł 24,3 mld euro w ciągu 12 miesięcy poprzedzających październik 2023 r., w całym 2021 r. były to 24 mld euro. 


Przedłużono zawieszenie ceł na produkty rolne z Ukrainy. Fot. Komisja Europejska

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka