fot. Canva
fot. Canva

Stosowali post przerywany i zmarli na choroby serca. Zaskakujący wpływ diety na zdrowie

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Post przerywany to popularna metoda odchudzania, którą do tej pory polecano za korzystny wpływ na zdrowie. Czy rzeczywiście zawsze dobrze wpływa na nasz organizm? Badania z Chicago zdają się temu przeczyć.

Post przerywany to wyższe ryzyko zgonów na choroby serca

Intermittent Fasting, IF albo po prostu jedzenie tylko w ciągu 8 godzin na dobę, jest popularną formą postu przerywanego. Ograniczone w czasie spożywanie pokarmów było już wcześniej łączone z poprawą ciśnienia krwi, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Nie były jednak znane długoterminowe skutki takiej diety.

Teraz okazało się, że post przerywany polegający na jedzeniu wyłącznie w ciągu 8 godzin na dobę wydaje się wiązać ze znacznie większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca w porównaniu z jedzeniem w ciągu 12–16 godzin. Takie naukowe doniesienia ogłoszono podczas konferencji American Heart Association (AHA) w Chicago.

W latach 2003–2018  dr Wenze Zhong z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju wraz ze współpracownikami przebadał około 20 tys. dorosłych, mniej więcej tyle samo mężczyzn i kobiet, którzy wzięli udział w amerykańskim badaniu National Health and Nutrition Examination Survey. Ich średni wiek wynosił 49 lat, a niecałe trzy czwarte stanowili biali niebędący Latynosami.


Lepiej nie jeść w mocno ograniczonym czasie

Do badania włączono tylko osoby, które ukończyły 20. rok życia i wypełniły dwa kwestionariusze dotyczące diety w ciągu pierwszego roku trwania badania. Uczestnicy musieli następnie co roku przekazywać informacje o swoim odżywianiu. Autorzy porównali te dane z rejestrami zgonów w latach 2003–2019 prowadzonymi przez US Centers for Disease Control and Prevention..

Post przerywany jest często chwalony ze względu na korzyści związane z długowiecznością. Jednak w okresie 8 lat obserwacji odkryto, że osoby, które jadły w ciągu 8-godzinnego okna dziennego nie żyły średnio dłużej, niż osoby stosujące bardziej tradycyjny harmonogram posiłków, rozciągnięty na 12 do 16 godzin. Co więcej, w przypadku osób, które przestrzegały 8-godzinnego harmonogramu jedzenia, w okresie obserwacji ryzyko śmierci z powodu chorób serca było o 91 proc. większe w porównaniu z tymi, które jadły dłużej niż 12–16 godzin.

W przypadku osób, u których już przed badaniem zdiagnozowano choroby serca, jedzenie w przedziale trwającym od 8 do 10 godzin wiązało się z wyższym o 66 proc. ryzykiem zgonu z powodu chorób serca w porównaniu z osobami, które jadły w przedziale od 12 do 16 godzin. Wśród osób, u których zdiagnozowano nowotwór jedzenie przez okres dłuższy niż 16 godzin wiązało się z niższym ryzykiem śmierci z powodu tej choroby, niż w przypadku bardziej ograniczonego harmonogramu posiłków.

Naukowcy muszą powtórzyć badanie

Zdaniem Zhonga, wynik obserwacji nie dowodzi jednak, że wyłącznie jedzenie ograniczone w czasie było przyczyną któregokolwiek z odnotowanych zgonów. Należy wziąć pod uwagę powody, dla których uczestnicy praktykują post przerywany. Niektórzy mogli przyjąć ten schemat celowo, inni - ze względu na stan zdrowia lub zabiegi wpływające na apetyt. Niektórzy mogli również mieć ograniczony harmonogram posiłków ze względu na ograniczony dostęp do żywności, który jest powiązany z niezdrowym stylem życia prowadzącym do chorób serca. Nie ma wreszcie danych co do rodzaju spożywanej w ten sposób żywności.

Autorzy przyznają, że ich badania opierały się na informacjach zgłaszanych przez samych pacjentów, które mogą być niedokładne. Planują zbadać, czy odkrycia dotyczą osób z szerszego zakresu grup etnicznych i w jaki sposób post może zwiększać ryzyko szkodliwych skutków zdrowotnych. Osobom, które chcą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci zalecają ogólnie zdrowy sposób żywienia, niezależnie od pory dnia, w której jedzą, a pragnącym rozpocząć post przerywany – konsultację ze swoim lekarzem.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości