Pomimo protestów ekologów rozbudowa ostatniej kopalni węgla w Wielkiej Brytanii dojdzie do skutku. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Pomimo protestów ekologów rozbudowa ostatniej kopalni węgla w Wielkiej Brytanii dojdzie do skutku. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne

W Polsce kopalnie węgla są wygaszane. Anglicy rozbudowują je na potęgę

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Pomimo protestów ekologów rozbudowa ostatniej kopalni węgla w Wielkiej Brytanii dojdzie do skutku. Działaczom klimatycznym zrzeszonym w organizacji Coal Action Network nie udało się przekonać walijskiego Sądu Apelacynego, że rząd Walii ma uprawnienia do powstrzymania rozbudowy ostatniej kopalni węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii.

Rozbudowa brytyjskiej kopalni

Tym samym Sąd Apelacyjny potwierdził wcześniejsze stanowisko Wysokiego Trybunału, który orzekł, że walijski rząd nie może unieważnić licencji na rozbudowę kopalni, która została wydana w 1996 r., a więc wcześniej niż uprawnienia w zakresie działalności wydobywczej, które rząd walijski uzyskał w kwietniu 2018 r.

Kopalnia Aberpergwm w Neath Port Talbot działa od 1996 r. Jest jedynym producentem wysokiej jakości antracytu w Europie Zachodniej i zaopatruje pobliską fabrykę Tata Steel w Port Talbot. Rozbudowa kopalni ma na celu wydobycie około 40 milionów ton antracytu w kolejnych latach. Operator kopalni, Energybuild Mining Ltd, posiada pozwolenie na rozbudowę i eksploatację kopalni do grudnia 2039 roku.


Rozbudowa brytyjskiej kopalni jest niejako zaprzeczeniem tego, co dzieje się w Unii Europejskiej, w której stale spada produkcja energii z węgla. W 2023 roku elektrownie węglowe odpowiadały za 12 proc. produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Udział ten w minionym roku spadł o rekordowe 26 proc. (116 TWh), a produkcja energii ze wszystkich paliw kopalnych spadła o 19 proc. (209TWh) i po raz pierwszy stanowiła mniej niż 1/3 udziału w całym miksie energetycznym wspólnoty.

Przypomnijmy, że skrót kWh oznacza kilowatogodzinę, jednostkę energii, pracy oraz ciepła, na podstawie, której rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. 1 kWh to ilość energii zużytej przez urządzenie o mocy 1000 W przez jedną godzinę, a 1 terawatogodzin, to 9 miliardów kilowatogodzin.

Wyspy swoje, Unia swoje

Spadek zapotrzebowania na węgiel i gaz to nie tylko efekt transformacji energetycznej, ale także skutek znaczącego spadku zapotrzebowania na energię, które w 2023 r. spadło o 3,4 proc. (94 TWh) w porównaniu do 2022 r. i o 6,4 proc. (186 TWh) w porównaniu do 2021 roku. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2023 roku osiągnęło najniższy poziom od 2001 roku i odpowiadało za 45 proc. spadku produkcji energii z paliw kopalnych w 2023 roku w UE. Spadek ten związany jest także z kryzysem energetycznym, który rozpoczął się po inwazji Rosji na Ukrainę. Jest jednak mało prawdopodobne, że w kolejnych latach będzie kontynuowany, należy spodziewać się raczej stopniowego wzrostu zapotrzebowania na energię już począwszy od bieżącego roku.

Kolejnymi przyczynami spadku produkcji energii z paliw kopalnych był znaczący (15 proc.) wzrost produkcji energii wodnej oraz 1,5 proc. procentowy wzrost wytwarzania energii jądrowej.


W Polsce najwięcej energii pochodzi z węgla

Także Polska nadal pozostaje krajem, w którym najwięcej energii elektrycznej pochodzi z węgla. W 2023 roku było to wciąż 61,05 (103,02 TWh). Również u nas nastąpił znaczący spadek produkcji energii z węgla, który rok do roku wyniósł 17,41 proc. (21,71 TWh).

Łączna produkcja energii elektrycznej ze wszystkich paliw kopalnych stanowiła w Polsce 72,85 proc., natomiast produkcja energii ze źródeł odnawialnych 27,15 proc..

Największy udział w produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce miała energetyka wiatrowa, która odpowiadała za 13,67 proc. produkcji energii w 2023 roku. Energetyka słoneczna dostarczyła nam 7,25 proc. energii, energia z biomasy 4,82 proc., a energia wodna 1,41 proc.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Pomimo protestów ekologów rozbudowa ostatniej kopalni węgla w Wielkiej Brytanii dojdzie do skutku. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka