Zarząd państwowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał w 2023 roku ponad 2,4 mln złotych premii. Fot. PAP/Marcin Bielecki / zdjęcie ilustracyjne
Zarząd państwowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał w 2023 roku ponad 2,4 mln złotych premii. Fot. PAP/Marcin Bielecki / zdjęcie ilustracyjne

Olbrzymie pieniądze dla ludzi PiS. Wszystko w państwowej spółce

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Zarząd państwowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał w 2023 roku ponad 2,4 mln złotych premii. Na czele spółki stoi Kasjan Wyligała, o którym zrobiło się głośno po zaręczynach posła PiS Michała Moskala pod ziemią - na terenie kopalni. Cały obecny zarząd LWB został powołany za czasów Prawa i Sprawiedliwości.

Olbrzymie premie w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka

Przypomnijmy, że Lubelski Węgiel Bogdanka to producent węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. elektrownie i elektrociepłownie we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

64,6 proc. akcji Bogdanki ma kontrolowana przez Skarb Państwa Enea. Kopalnia od lat osiąga miliardowe zyski.

Sprawę olbrzymich premii opisuje Wirtualna Polska.

Z raportu rocznego za 2023 rok wynika, że zarząd państwowej spółki zarobił za cały ubiegły rok 4 143 900 zł. Najwięcej otrzymał wiceprezes Artur Wasilewski - 1,08 mln zł. Prezes Kasjan Wyligała - 1,06 mln zł; wiceprezes Dariusz Dumkiewicz - 1 mln zł i kolejny wiceprezes Adam Partyka - 991,2 tys. zł.


Zarząd Bogdanki powołany za rządów PiS. Ile zarabiał

Miesięczne wynagrodzenie władz spółki wyniosło więc przeciętnie ok. 86 tys. zł brutto. Cały zarząd został powołany za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Z dokumentów spółki wynika, że na łączne roczne wynagrodzenie członków Zarządu LW Bogdanka S.A. składają się:

  • wynagrodzenie stałe;
  • część zmienna wynagrodzenia (premia wypłacana w zależności od realizacji celu rocznego);
  • odprawa;
  • wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji.

Kwoty premii wypłacono w 2023 roku na podstawie podjętych uchwał w sprawie wykonania Celów Zarządczych oraz ustalenia wysokości Wynagrodzenia Zmiennego za 2022 rok – wyjaśniają władze Bogdanki.

Z premią dla byłego prezesa Artura Wasila oraz wynagrodzeniem z tytułu zakazu konkurencji w wysokości 78 tys. zł władze spółki w 2023 roku otrzymały łącznie 4 mln 665 tys. złotych. W porównaniu do 2022 roku to wzrost o 28,3 proc. (wypłacono wtedy 3 mln 636 tys. złotych).

Trzeba przyznać, że spółka wypłaciła swoim pracownikom hojne nagrody na łączną kwotę 123,6 mln złotych. Skąd taki gest? To nagrody okolicznościowe w związku z Jubileuszem 40-lecia wydobycia. 

Dodajmy, że przeciętna pensja pracowników wzrosła z 11,2 tys. zł brutto w 2022 roku do 14,6 tys. zł w ubiegłym roku. Na koniec 2023 roku w Bogdance pracowało 5246 osób.

Pod ziemią w Bogdance zaręczył się polityk PiS Michał Moskal

Dlaczego Kasjan Wyligała znalazł się na medialnym celowniku? Pod koniec 2022 roku, jeszcze wiceprezes spółki, Wyligała towarzyszył obecnemu posłowi PiS Michałowi Moskalowi w oświadczynach. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że imprezę zorganizowano z przytupem - na terenie kopalni, 960 metrów pod ziemią. 

Jak donosił wówczas Onet, Michał Moskal był wówczas dyrektorem Biura Prezydialnego PiS, blisko współpracował z Jarosławem Kaczyński. Zdaniem górników, anonimowych rozmówców portalu, naruszono wówczas obowiązujące w Bogdance procedury bezpieczeństwa. Ale spółka przekonywała, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.


W 2023 roku LW Bogdanka odnotowała rekordowe wyniki finansowe

Władze Bogdanki na pytania dziennikarzy WP.pl o premie odpowiedziały: „Niestety, dziś nie możemy jeszcze ujawnić tych informacji, ponieważ zostaną one podane do wiadomości publicznej w Sprawozdaniu o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki za 2023 rok. Dokument ten zatwierdzany jest przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które w LW Bogdanka zwyczajowo zwoływane jest pod koniec czerwca”.

Biuro prasowe spółki podkreśla, że w 2023 roku LW Bogdanka odnotowała rekordowe wyniki finansowe. 

„Przychody Grupy ze sprzedaży netto osiągnęły najwyższy w historii poziom 3 939,3 mln zł, a zysk netto Grupy wyniósł 687,1 mln zł, tzn. był blisko cztery razy wyższy niż w poprzednim roku” - wyjaśnia spółka.

Portal WP.pl podkreśla, że mimo zmiany władzy w Polsce lubelską Bogdanką wciąż kierują ludzie związani z PiS. Wiadomo jednak, że na piątek, 12 kwietnia, na wniosek akcjonariusza - ENEA - zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Lubelskiego Węgla Bogdanka.

W porządku obrad jest podjęcie uchwały w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Nowa rada może następnie dokonać zmian w zarządzie.

KO

Źródło zdjęcia: Zarząd państwowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał w 2023 roku ponad 2,4 mln złotych premii. Fot. PAP/Marcin Bielecki / zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka