Wystawa we Wrocławiu. Fot. X/@zyczkowski
Wystawa we Wrocławiu. Fot. X/@zyczkowski

Szokująca wystawa na ulicach Wrocławia. Miasto się odcina, ale...

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
W centrum Wrocławia, przy ul. Szewskiej pojawiły się plakaty przedstawiające m.in. pozbawione ubrań manekinowe postaci kobiety z brodą i przywiązanego do niej dziecka. Miasto odcina się do wystawy, ale odpowiada za nią firma Art Transparent - dofinansowywana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Skandalizujące plakaty we Wrocławiu 

Mieszkańcy Wrocławia oraz turyści mogą przy ul. Szewskiej "podziwiać" plakaty m.in. pozbawione ubrań manekinowe postaci kobiety z brodą i przywiązanego do niej dziecka. Znalazły się one na ulicznej galerii przy ul. Szewskiej, w centrum miasta oraz w galerii Mieszkanie Geppertów. Wystawa nosi tytuł "Iron Man", a jej autorami są Paweł Jach i Krystian Truth Czaplicki.

"Wystawa Iron Man prezentuje prace dwóch pokoleniowo odległych artystów, opowiadających o ważnych, choć nieoczywistych pokładach ludzkiej emocjonalności. Łączy ich perfekcjonizm w obrębie używanego przez nich medium i dbałość o jakość idei, którą wprowadzają do wspólnej społecznej przestrzeni" – czytamy na stronie fundacji Art Transparent, zarządzającej galerią na Szewskiej.

Nie sposób nie zauważyć, że dziwaczny plakat wygląda jak połączenie fantazji BDSM, trans i pedofilskich.

Miasto Wrocław się odcina 

Internauci są zniesmaczeni pomysłem, a skala tego, zmusiła miasto Wrocław do odpowiedzi. "Wydział Kultury UM Wrocławia nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja. Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent. Wydział Kultury UM Wrocławia nie ingeruje w treści wystaw organizowanych przez NGOsy i nie cenzuruje prac twórców" – napisano w komunikacie. 

Dziennikarz Salon24.pl Marcin Torz, zwraca jednak uwagę, że na stronie Art Transparent galeria "Szewska Pasja" - to "od 2011 r. projekt dofinansowany jest przez Miasto Wrocław".

Co więcej, na podstronie dotyczącej samej wystawy "Iron Man" również znajdujemy taką informację: "Wystawa 'Iron Man' realizowana w ramach zadania 'Otwarta Pracownia Gepperta 2024' jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław".

MP

Wystawa we Wrocławiu. Fot. X/@zyczkowski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura