fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Konkurs na prezesa ZUS owiany tajemnicą. Była już pewna kandydatka, a tu nagle zmiana

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma zostać Zbigniew Derdziuk - ustalił nieoficjalnie Onet.pl. To efekt długich targów w koalicji rządzącej. Pod koniec lutego rada nadzorcza ZUS zatwierdziła na stanowisko prezesa Dorotę Bieniasz, ale nie zostanie ona powołana na tę funkcję.

Zatwierdziła ją rada nadzorcza, ale nie zgodził się premier

Środowy „Puls Biznesu” informuje, że według jego nieoficjalnych informacji Bieniasz, choć pracowała w ZUS od 2016 roku, to nie dostanie zielonego światła od premiera.

„O tej decyzji miała się dowiedzieć na początku kwietnia. Według informacji potwierdzonych w kilku niezależnych źródłach pod koniec ubiegłego tygodnia po długich negocjacjach koalicja rządząca wybrała innego kandydata — jest nim Zbigniew Derdziuk” – czytamy w „PB”. Informację tę potwierdził Onet.pl.

Informatorzy "PB" podkreślają, że kompromis był bardzo trudny do osiągnięcia, o czym świadczy m.in. trwający ponad trzy miesiące okres bezkrólewia w ZUS. Wreszcie po długich targach kadrowych osiągnięto porozumienie. Zbigniew Derdziuk odmówił komentarza.


Szykuje się wielki powrót do ZUS

„Informacja o nowej kandydaturze na prezesa jest utrzymywana w tajemnicy — żadne formalne dokumenty nie powstały. Najbliższa rada nadzorcza ZUS jest zwołana na 23 kwietnia i prawdopodobnie na tym posiedzeniu zostanie zatwierdzona nowa kandydatura” – informuje „PB”.

Na początku stycznia br. premier Donald Tusk odwołał, na wniosek ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. Kierowała ona Zakładem Ubezpieczeń Społecznych od lutego 2016 roku.

Zbigniew Derdziuk był już prezesem ZUS w latach 2009-2015. Ponadto w latach 2006-2007 i w 2009 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Banku Pocztowego. Był też m.in. ministrem-członkiem Rady Ministrów w czasie poprzedniego rządu Donalda Tuska oraz przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

ja

Na zdjęciu budynek ZUS w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka