fot. Time
fot. Time

Polak wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi według "Time". Szefowa KE składa laudację

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Prestiżowe wyróżnienie dla polskiego polityka. Premier Donald Tusk znalazł się wśród setki najbardziej wpływowych ludzi wybranych przez tygodnik "Time". Laudację na cześć polskiego polityka napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która podkreśliła jego zasługi w walce z populizmem.

Lista 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika "Time"

Tusk jest jedną z 24 osób wybranych przez "Time" w kategorii "liderzy". Obok niego znaleźli się m.in. wdowa po zmarłym rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym Julia Nawalna, premierka Włoch Giorgia Meloni, dyrektor CIA Bill Burns, premier Chin Li Qiang, prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr., gubernator Teksasu Greg Abbott oraz szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

Jak napisał "Time", na liście znalazły się osoby, które "najbardziej zmieniły historię, które zdefiniowały ubiegły rok". Nominowani mają wziąć udział w transmitowanej w telewizji konferencji i gali TIME100 w Nowym Jorku 12 maja.

Listę po raz pierwszy opublikowano w 1999 r. Donald Tusk jest w tym roku jedynym Polakiem w tym prestiżowym zestawieniu.


Ursula Von der Leyen napisała laudację na cześć Tuska

"Donald Tusk odpowiedział na dwa pytania, które nie mogły być bardziej na czasie: jak możemy pokonać populistów? (i) jak możemy zatrzymać erozję demokracji i praworządności?" - napisała von der Leyen. Przypominając przebieg kariery Tuska - od jego działalności w "Solidarności", przez premierostwo po przewodniczenie Radzie Europejskiej - zaznaczyła, że wrócił on do polskiej polityki i pokonał w wyborach swoich byłych kolegów z antykomunistycznego ruchu, którzy "zaczęli podważać praworządność i więzy Polski z Unią Europejską".

"Donald Tusk jest politycznym maratończykiem. Nauczył nas wszystkich, że nigdy nie jest zbyt późno, by stanąć po stronie demokracji i że jest to warte każdego wysiłku" - podsumowała.

MB

Fot. Tygodnik "Time". Źródło: "Time"

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura