TVN zapłacił ogromne pieniądze za film o Janie Pawle II. KRRiT potwierdza

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 96
Reportaż "Bielmo. Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego sugerował, że papież Jan Paweł II wiedział o księżach pedofilach. Sprawą materiału zajęła się KRRiT, która stwierdziła, że nie spełnia on "kryteriów reportażu oraz standardów etyki dziennikarskiej". Na TVN nałożono karę 550 000 zł, która - jak poinformował przewodniczący KRRiT Maciej Świrski - wpłynęła na rachunek bankowy w środę.

TVN zapłacił za "Franciszkańską 3"

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024) - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Karę wymierzono stacji TVN za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" w dniu 6 marca 2023 r.


TVN nie spełnił standardów etyki dziennikarskiej 

Według KRRiT napisano, że "po emisji reportażu do Krajowej Rady wpłynęła rekordowa w historii KRRiT liczba skarg". Podano, iż zarejestrowano 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Zdaniem KRRiT "w toku postępowania wyjaśniającego, wszczętego przez KRRiT, eksperci potwierdzili, iż materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz standardów etyki dziennikarskiej".

Zaznaczono, że "w audycji oparto się na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB) i nie sprawdzono innych zbiorów dokumentacyjnych". "Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy. Analiza materiału wykazała występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną" - wskazano.

Zarzuty wobec Jana Pawła II

W materiale pokazano okres, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii. Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.

Podobnego zdania, co KRRiT, byli również eksperci i politycy. Autorowi reportażu zarzucali, że materiał jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. Posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery). 

Fot.  screen "Bielmo. Franciszkańska 3" 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura