PAP
PAP

Wyniki wyborów samorządowych z kolejnych miast. Kto wygrał w Kielcach i Radomiu?

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Ubiegający się o trzecią kadencję Radosław Witkowski popierany m.in. przez KO z poparciem 60,5 proc. wyborców wygrał II turę wyborów prezydenta Radomia. Kandydatka wspierana przez to samo ugrupowanie Agata Wojda uzyskała natomiast wynik na poziomie 57,8 proc. w walce o fotel prezydenta Kielc - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl

Radom: Dotychczasowy prezydent triumfuje

O wynikach podanych przez Ogólnopolską Grupę Badawczą Witkowski poinformował podczas wieczoru wyborczego Radomskiego Paktu Samorządowego. Kontrkandydat Witkowskiego Artur Standowicz (PiS)- według sondażu - uzyskał poparcie na poziomie 39,5 proc.

7 kwietnia w I turze Radosław Witkowski otrzymał 40,85 proc. głosów, a Artur Standowicz 24,9 proc. Na Witkowskiego popieranego m.in. przez KO zagłosowało 30 196 wyborców, na Standowicza (PiS) - 21 797.

Radosław Witkowski walczył o trzecią kadencję prezydenta Radomia. W wyborach poparł go Radomski Pakt Samorządowy podpisany przez KO, Polskę 2050, PSL, Nową Lewicę i Stowarzyszenie Bezpartyjni Radomianie.


Kielce: Wyraźna przewaga kandydatki KO

Według badania exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Agata Wojda (KO) w drugiej turze wyborów na prezydenta Kielc uzyskała 57,8 proc. głosów. Na jej konkurenta Marcina Stępniewskiego (PiS) zagłosowało 42,2 proc. wyborców.

- Czuję ogromną radość i wzruszenie. Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, żeby prezydentką ich miasta była kobieta. Ale prawdopodobnie są. Kielce są gotowe, aby być nowoczesnym, otwartym, przyjaznym, szczęśliwym i uśmiechniętym miastem. Kielczanie wierzą w to, że to miasto ma ogromny potencjał, który wspólnie możemy wykorzystać - powiedziała po ogłoszeniu sondażowych wyników Wojda.

W pierwszej turze na prezydenta Kielc wystartowało siedmiu kandydatów. Agata Wojda zdobyła 25 608 głosów (33,63 proc.). Na drugim miejscu z poparciem 19 078 mieszkańców (25,05 proc.) znalazł się Marcin Stępniewski (PiS).

W pierwszej turze trzecie miejsce zajął Maciej Bursztein (KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce), którego poparło – 18,64 proc. głosujących. Kolejne miejsca zajęli Kamil Suchański (KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc) – 14,26 proc., Adam Cyrański (Trzecia Droga) - 3,73 proc., Marcin Chłodnicki (Lewica) – 3,45 proc i Agata Marjańska (KWW Razem dla Kielc) – 1,24 proc.

O reelekcję nie starał się rządzący miastem od 2018 roku Bogdan Wenta.

MB

Fot. Kandydatka KO Agata Wojda głosuje w jednym z lokali wyborczych w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka