fot. PAP
fot. PAP

II tura wyborów samorządowych. Sondażowe wyniki w największych miastach

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Poznaliśmy sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych w największych miastach. Jeżeli wstępne szacunki exit poll Ipsos się potwierdzą, to Koalicja Obywatelska może ogłosił duży sukces. We Wrocławiu zdecydowanie wygrywa popierany przez to ugrupowanie Jacek Sutryk, a w Krakowie prowadzi poseł PO Aleksander Miszalski. W Rzeszowie pewnie wygrywa natomiast Konrad Fijołek.

II tura wyborów samorządowych w Polsce

W niedzielę w 748 miejscach odbyła się druga tura wyborów samorządowych na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. O fotel prezydenta walczyli m.in. kandydaci w 9 miastach wojewódzkich. Najciekawsza rywalizacja odbyła się we Wrocławiu, Krakowie i Rzeszowie.

Kraków: Nieznaczna przewaga Miszalskiego nad Gibałą

W Krakowie odbyła się najbardziej zażarta walka. Z sondażowych szacunków wynika, że poseł PO Aleksander Miszalski uzyskał 51,1 proc. głosów, a Łukasz Gibała - 48,9 proc. Konieczne będzie dokładne przeliczenie głosów, żeby wyłonić przyszłego prezydenta dawnej stolicy Polski.

Wygląda na to, że lider wyścigu wyborczego w Krakowie jest już pewny zwycięstwa. - Obiecuję, że wszystko to, co obiecałem w kampanii, zostanie zrealizowane - powiedział Aleksander Miszalski po ogłoszeniu wyników exit poll.

- Wygraliśmy w tym sensie, że w sytuacji, w której nikt nie dawał szans - wygrywamy. Jestem zadowolony - dodał w rozmowie z dziennikarzami pytany o niewielką przewagę nad kontrkandydatem.

- Idziemy łeb w łeb, wciąż możemy wygrać - przekonywał natomiast w swoim sztabie wyborczym w Krakowie Łukasz Gibała.

Wrocław: Jacek Sutryk miażdży kontrkandydatkę

Duże zaskoczenie w stolicy woj. dolnośląskiego. Urzędujący prezydent Jacek Sutryk pokonał Izabelę Bodnar stosunkiem 67,8 do 32,2 proc. głosów. Co ciekawe, włodarz Wrocławia nie wyglądał na zaskoczonego świetnym wynikiem.

- Wrocławianki, Wrocławianie są po prostu dumni ze swojego miasta. Chciałbym podziękować tym, którzy bezpośrednio zaangażowali się w kampanię wyborczą - mówił Sutryk chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników.

- Chciałbym prosić o zaufanie tych, którzy na mnie nie głosowali - dodał.

Głos zabrała również jego przeciwniczka. - Była to niespotykana przygoda. Udało się otworzyć dyskusje na temat Wrocławia - powiedziała - Izabela Bodnar. Złożyła też gratulacje Sutrykowi.

Rzeszów: Fiołek pewnie wygrywa w II turze

Aktualny prezydent Konrad Fijołek zdobył 56,1 proc. - wynika ze wstępnego sondażu. Popierany przez PiS Waldemar Szumny  uzyskał wynik na poziomie 43,9 proc.

- Kochani bardzo dziękuję. Mam dużo emocji. Prawie 30 lat jestem w działalności społecznej, wiele przeszedłem, 3 lata temu były niezwykle trudne wybory, ale ta kampania była najtrudniejsza w moim życiu - powiedział włodarz Rzeszowa po ogłoszeniu wyników exit poll.

MB

Fot. Głosowanie w jednym z lokali wyborczych w Poznaniu. fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka